Chcą na nowo zagospodarować praskie ulice

W Warszawie podpisano umowę na opracowanie koncepcji zarządzania lokalami usługowymi na praskich ulicach. Ponad 600 lokali na Starej i Nowej Pradze, przy Dworcu Wschodnim oraz na Kamionku ma szansę wzbogacić i uatrakcyjnić ofertę handlową prawobrzeżnej Warszawy.
Fot. R. Motyl/um.warszawa.pl. Praga ma potencjał, aby stać się jednym z najbardziej popularnych miejsc spędzania wolnego czasu – twierdzi wiceprezydent Warszawy.

– W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji rozpoczęliśmy kolejny projekt, który dotyczy długofalowego planu zarządzania miejskimi lokalami użytkowymi – powiedział wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. – Ten projekt jest ważny nie tylko dla Pragi, ale też dla całej Warszawy. Chcemy przecierać szlaki ku nowoczesnemu myśleniu o zarządzaniu miejskimi przestrzeniami. Praga ma potencjał, aby stać się jednym z najbardziej popularnych miejsc spędzania wolnego czasu – dodał.

Główne cele projektu to ożywienie gospodarcze i zwiększanie atrakcyjności inwestycyjnej. W ramach przedsięwzięcia zostanie opracowana koncepcja gospodarowania lokalami użytkowymi należącymi do miasta na czterech wybranych obszarach – na Starej i Nowej Pradze, w rejonie Dworca Wschodniego oraz na Kamionku. Łącznie przy ulicach w tym obszarze znajduje się 619 miejskich lokali.

Od ponad roku, w ramach wspierania ożywienia gospodarczego w tym rejonie, działają tzw. liderzy obszaru. Lokalni liderzy rozpoznają potrzeby, integrują miejscowe środowiska handlowe, gospodarcze i rzemiosła, wspierają inicjatywy na rzecz tych środowisk oraz pośredniczą w skutecznej komunikacji pomiędzy urzędem, a lokalnymi przedsiębiorcami. Celem nowego przedsięwzięcia jest zmniejszenie liczby pustostanów oraz prowadzenie zrównoważonej polityki lokalowej, w tym położenie nacisku na różnorodność najemców (tenant-mix). Koncepcja ma również wziąć pod uwagę potrzeby okolicznych mieszkańców. Opracowanie wykona firma doradcza EY. – To pierwszy projekt o takim charakterze w Polsce realizowany na tak dużą skalę. Bardzo wierzymy w potencjał, jaki ma w sobie Praga i chcemy pomóc go uwolnić – mówi Anna Kicińska, Lider Grupy Rynku Nieruchomości EY w regionie CSE i dodaje: – Celem działań jest m.in. aktywizacja gospodarcza tego obszaru, wykreowanie „mody na Pragę” i zwiększenie atrakcyjności dla obecnych i nowych mieszkańców. W przygotowaniu strategii wykorzystamy nowe technologie, oprzemy się na globalnych trendach i będziemy współpracować z siecią ekspertów EY w Europie.

Kluczowe elementy opracowania to między innymi: analiza stanu obecnego sektora handlu i usług, procedur najmu oraz konsultacje społeczne, dzięki którym zostaną zebrane opinie mieszkańców na temat dostępnych teraz usług i tych, które warto byłoby wprowadzić na danej ulicy. Koncepcja będzie zawierać rekomendacje dotyczące zestawu branż i funkcji najemców z uwzględnieniem ich różnorodności (tenant-mix), a także rekomendacje, dzięki którym poprawią się warunki przedsiębiorcom już teraz działającym na Pradze. Chodzi o mikro i małe przedsiębiorstwa, zwłaszcza te prowadzące działalność o dużej wartości społecznej lub kulturowej, a także o podmioty sektora pozarządowego i ekonomii społecznej.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Rewitalizacja – wspólna sprawa” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014 – 2020.

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest