Mieszkańcy odetchną z ulgą. Od dzisiaj na Lotnisku Chopina będzie obowiązywać cisza nocna

Na ten dzień, a właściwie noc, czekało wielu mieszkańców naszego regionu. Od niedzieli, 25 marca Lotnisko Chopina wprowadza tzw. night core, czyli ciszę nocną.
Fot. 12019/pixabay.com. Zakaz lotów będzie obowiązywać we wszystkie dni tygodnia.

Mieszkańcy wielu warszawskich dzielnic, a także podstołecznych miejscowości, od dawna domagali się od Lotniska Chopina wprowadzenia zakazu startu i lądowań samolotów w nocy. Hałas generowany przez maszyny powodował bowiem, że wielu z nich o spokojnym śnie mogło tylko pomarzyć. Protesty, petycje, rozmowy przyniosły oczekiwany efekt: od niedzieli, 25 marca samoloty nie mogą startować i lądować między godziną 23.30 a 5.30. Zakaz będzie obowiązywać we wszystkie dni tygodnia i będzie dotyczyć wszystkich operacji lotniczych z wyjątkiem lotów państwowych, wojskowych, ratowniczych i sytuacji kryzysowych oraz lotów pasażerskich, opóźnionych z przyczyn niezależnych od przewoźnika.

Z wprowadzonych zmian ucieszą się zapewne mieszkańcy Ursusa, Włoch, Ursynowa, Pruszkowa, Piastowa, Michałowic, Raszyna i Brwinowa – to im najbardziej doskwiera hałas. – Proponowane zmiany na pewno zwiększą komfort snu okolicznych mieszkańców, przy okazji zachowując przepustowość naszego portu lotniczego – powiedział Hubert Wojciechowski, dyrektor Biura Marketingu i PR Lotniska Chopina. Dodał, że ta swego rodzaju „cisza nocna” jest innowacyjnym pomysłem na polskich lotniskach, natomiast doskonale sprawdza się już w innych europejskich portach. „Core night” wprowadziły już, m.in., lotniska we Frankfurcie, Monachium, Paryżu-Orly, Brukseli, Hamburgu i Zurichu. Za złamanie zakazu mają grozić surowe kary.

Facebooktwitterredditpinterest