Siłownia, ścianka wspinaczkowa, ścieżki rowerowe i mnóstwo zieleni. Nowe oblicze Eko Parku w Żyrardowie

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To czas sprzyjający pracom budowlanym, dlatego w Żyrardowie inwestycje nabierają rozpędu. W Eko Parku już można zauważyć, jak zmienia się jego oblicze. Inwestycja zakończy się w wakacje.
Fot. Zrewitalizowany park zostanie oddany do użytku mieszkańców w wakacje.

W tej chwili teren jest ogrodzony, wymurowano już budynek sanitarny, a obecnie trwają prace przy budowie nawierzchni. Usunięte zostały stare nawierzchnie asfaltowe i kostka betonowa. Przygotowano teren pod budowę nowych ścieżek, placów zabaw oraz podłoże pod budowę boisk.

Całość zostanie podzielona na kilka stref. Obok istniejącego Podwórka Nivea i bazy treningowej małych astronautów, które stanowią ofertę dla najmłodszych, powstanie przestrzeń dla starszych dzieci, gdzie wybudowany zostanie plac zabaw wyposażony w takie atrakcje jak: zjeżdżalnia linowa, ścianki wspinaczkowe, linarium, huśtawki, równoważnie, tor łyżworolkowy, minigolf czy ścieżka muzyczna. Ponadto planowane jest wybudowanie boisk wielofunkcyjnych oraz zagospodarowanie istniejącej górki, gdzie powstaną przejścia rurowe, zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa i punkt widokowy. Z kolei w strefie aktywnego wypoczynku dla młodzieży i starszych osób, obok istniejących urządzeń do treningu siłowego street workout, pojawią się klasyczne urządzenia siłowni zewnętrznej. Ale to jeszcze nie wszystko. Zagospodarowany teren Eko Parku będzie też miejscem atrakcyjnym dla seniorów. W strefie przeznaczonej dla starszych mieszkańców pojawią się stoły do gier m.in. w tenisa stołowego, szachy, warcaby czy piłkarzyki. Projekt przewiduje też strefę odpoczynku, gdzie będzie można rozpalić ognisko bądź grilla. Tu pojawią się ławki i wiaty grillowe. W pobliżu tego miejsca powstaje obiekt sanitarny. Ponadto zaprojektowane zostały drogi rowerowe, alejki dla pieszych, ławki oraz stojaki na rowery. Roślinność Eko Parku zostanie wzbogacona o nowe nasadzenia drzew i krzewów. Pojawią się takie gatunki jak: klon purpurowy, głóg dwuszyjkowy, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, jarząb zwyczajny. Cały teren będzie ogrodzony, oświetlony i monitorowany, powstaną też parkingi. W pełni zagospodarowany w urządzenia służące rekreacji i wypoczynkowi na świeżym powietrzu obiekt ma zostać oddany do użytku mieszkańców w połowie wakacji. Wykonawcą robót jest firma Krisbud sp. z o.o. Koszt inwestycji to prawie 6,39 mln zł brutto.

Zagospodarowanie Eko Parku to pierwsze z dziesięciu zadań ujętych w dużym projekcie, na który miasto pozyskało ponad 13 mln zł dofinansowania pn. „Poprawa jakości życia mieszkańców poprzez rozwój terenów zieleni w mieście Żyrardowie” w ramach działania 2.5 ,,Poprawa jakości środowiska miejskiego” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przedsięwzięcie ma na celu odnowienie i zagospodarowanie niemal wszystkich miejskich terenów zieleni o łącznej powierzchni aż 22,43 ha. Ostatnie prace zakończą się w 2020 roku.

Facebooktwitterredditpinterest