Nowe targowiska w Pruszkowie, Żyrardowie, Lesznie i Nowym Dworze Mazowieckim

Ponad 22 mln zł – to kwota dofinansowania dla 24 mazowieckich gmin na budowę i modernizację lokalnych targowisk. Wszystko dzięki unijnym środkom. Umowy na dofinansowanie inwestycji, w ubiegłym roku, podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci.
Fot. expresselblag/pixabay.com. Dzięki modernizacji targowisk, klienci i sprzedawcy zyskają dogodne miejsce do handlu.

Zakupy na lokalnych targowiskach od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z 2015 roku, na Mazowszu jest aż 316 targowisk stałych. Są to miejsca codziennej pracy dla wielu handlowców i rolników – znajduje się na nich ponad 17,6 tys. stałych punktów sprzedaży. Dzięki unijnym środkom w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014–2020), na mapie Mazowsza pojawią się kolejne targowiska, a te już istniejące przejdą modernizację.

Klienci cenią targowiska przede wszystkim za możliwość zakupu świeżej, regionalnej żywności. To właśnie tu mogą kupić warzywa czy owoce bezpośrednio od producenta, ale także produkty oparte na tradycyjnych recepturach. Modernizacja lokalnych targowisk to dobra wiadomość nie tylko dla klientów, ale także dla rolników, dla których handel na targowisku jest ważnym źródłem dochodu. – Warto, aby były to miejsca nowoczesne i estetyczne podkreśla marszałek Adam Struzik.

W naszym regionie inwestycje realizowane są w: Pruszkowie, Żyrardowie, Lesznie i Nowym Dworze Mazowieckim. Jak będą wyglądać targowiska po zakończeniu inwestycji? Zyskają przede wszystkim oświetlenie, sanitariaty, parkingi oraz utwardzone podłoże. Przynajmniej połowę ich powierzchni zajmować będą zadaszone stoiska, przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej. Każde targowisko zostanie opatrzone nazwą „Mój Rynek”.

O unijne wsparcie mogły ubiegać się gminy, związki międzygminne, powiaty i związki powiatów. Projekty są realizowane w miejscowościach liczących nie więcej niż 200 tys. mieszkańców, a wysokość dofinansowania nie mogła przekroczyć 1 mln zł i 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia.

Facebooktwitterredditpinterest