Podróż komunikacją miejską będzie tańsza! „Nawet do 720 zł rocznie mniej za bilety długookresowe”

Od 1 września bilety komunikacji dla osób płacących podatki w gminach podwarszawskich będą tańsze. W czwartek, 24 maja stołeczni radni przyjęli uchwałę o nowych zasadach dofinansowania biletów w ramach porozumienia Warszawa+.
Fot. ZTM Warszawa. Nowe porozumienie zakłada trzy poziomy dofinansowania zakupu biletu przez gminy.

– Rozszerzamy naszą metropolitalną ofertę. Mieszkańcy gmin podwarszawskich zapłacą rocznie nawet do 720 złotych mniej za bilety długookresowe, a gminy same zadecydują, które rozwiązanie wprowadzą na swoim terenie. Skorzystają na tym wszyscy – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Oferta Warszawa+ dla gmin aglomeracji warszawskiej, których mieszkańcy podróżują Warszawskim Transportem Publicznym została wprowadzona 1 sierpnia 2014 r. Jako pierwsze skorzystały z niej Marki (teraz w 1. strefie). A później dołączyła jeszcze Jabłonna, Konstancin-Jeziorna, Nadarzyn, Nieporęt, Wieliszew i Legionowo.

Teraz oferta została rozszerzona. Nowe porozumienie zakłada trzy poziomy dofinansowania zakupu biletu przez gminy. I trzy rodzaje biletów: „Bilet Warszawa+1”, „Bilet Warszawa+2” oraz „Bilet Warszawa+3”, w zależności od opcji wybranej przez samorządy.

Skorzystają na tym mieszkańcy metropolii. Pasażer rozliczający się z podatków w gminie, która podpisze porozumienie z Zarządem Transportu Miejskiego w ofercie Warszawa+3 – za bilet 30-dniowy normalny imienny ważny w obu strefach biletowych – zapłaci tylko 120 zł, o 60 zł mniej niż dotychczas. A bilet 90-dniowy normalny imienny, ważny w obu strefach będzie kosztował 330 zł (czyli o 130 zł mniej). Różnicę w cenie pokryje dany samorząd.

Warszawa+
Cena biletu normalnego Cena po zniżce dla 1 progu dopłaty

(Warszawa+1)

Cena po zniżce dla 2 progu dopłaty

(Warszawa+2)

Cena po zniżce dla 3 progu dopłaty

(Warszawa+3)

30-dniowy

1 i 2 strefa

 

180 zł

 

166 zł

 

150 zł

 

120 zł

30-dniowy

2 strefa

 

112 zł

 

98 zł

 

82 zł

 

72 zł

90-dniowy

1 i 2 strefa

 

460 zł

 

406 zł

 

390 zł

 

330 zł

90-dniowy

2 strefa

 

282 zł

 

250 zł

 

237 zł

 

212 zł

Jak przekonują urzędnicy ze stołecznego ratusza, tańsze bilety dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej to nie tylko oszczędności w rodzinnych budżetach. To mniej samochodów na ulicach Warszawy i czystsze powietrze w stolicy. Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem samorządów. Kilkanaście z nich chce już przystąpić do porozumienia.

Dzięki porozumieniom zawieranym między Warszawą a podwarszawskimi gminami mieszkańcy aglomeracji mają dostęp do największej w Polsce zintegrowanej sieci komunikacyjnej, obejmującej: tramwaje, autobusy, metro, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, autobusowe linie dowozowe typu „L” a także – w ramach Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD – pociągi Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. I to wszystko w ramach jednego biletu Warszawskiego Transportu Publicznego.

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest