Zakres prac na „Namysłowskiej” obejmować będzie cały teren ośrodka, w tym wszystkie znajdujące się na nim budynki i urządzenia. To niemal 6 ha. Dzięki przebudowie ośrodek zyska zupełnie nowe funkcje rekreacyjno-sportowe. Oprócz basenów, na „Namysłowskiej” pojawi się ogólnodostępna strefa sportów miejskich, a także pełnowymiarowe kryte lodowisko sezonowe, które latem wykorzystywane będzie mogło być przez rolkarzy.
– Kompleksowa rewitalizacja ośrodka „Namysłowska” jest jedną z największych sportowych inwestycji w stolicy. Z myślą o naszych mieszkańcach postanowiliśmy podzielić jej realizację na trzy etapy, co pozwoli szybciej przywrócić obiekt warszawiakom. W pierwszym etapie powstanie skwer sportów miejskich, następnie w miejscu istniejących budynków magazynowych powstanie budynek lodowiska, zmodernizowany zostanie zewnętrzny teren ośrodka i budynek zaplecza targowiska, a całość inwestycji zamkną prace przy budynku basenu i wewnętrznym terenie rekreacyjnym – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska i dodaje: – Rok 2018 obfituje w inwestycje w sport. Przypominam, że kontynuujemy program kompleksowej modernizacji siedmiu miejskich ośrodków sportu, który realizujemy od zeszłego roku. Mamy nadzieję, że te inwestycje przyczynią się nie tylko do podnoszenia warunków treningu wyczynowców, ale też poprawią mieszkańcom stolicy komfort rekreacji.
Budynek główny, w którym zlokalizowany jest basen, zostanie nadbudowany. W nadbudowie zostaną zlokalizowane pomieszczenia administracyjno-biurowe, sala multimedialna, sala fitness oraz galeria widokowa. Na samej pływalni powstaną dwie niecki basenowe ze stali nierdzewnej – sportowa oraz do nauki pływania (z ruchomym dnem). W budynku basenu głównego utworzona zostanie również strefa SPA (w podziemiu). W jej wnętrzu znajdziemy kompleks saun składający się m.in. z biosauny, sauny parowej, fińskiej i infrared, jacuzzi i ścieżki kneippa. Dostępna będzie również strefa fitness. Na jej dwóch poziomach zlokalizowana zostanie siłownia, dwie sale do fitnessu oraz sala do spinningu. Funkcje gmachu uzupełnią szatnie, a także sala multimedialna, zaplecze administracyjne oraz pomieszczenia techniczne. Nowe niecki basenu wewnętrznego będą połączone ze zrewitalizowanymi basenami zewnętrznymi kanałem wypływowym.
Największy basen zewnętrzny (w części północno-wschodniej ośrodka) będzie połączony z dwiema zjeżdżalniami. W jego otoczeniu powstaną plaże – trawiasta i poliuretanowa (z odzyskiem ciepła). Obok basenu powstanie również wodny plac zabaw z atrakcjami dla dzieci, a także dwie tzw. strefy mokre. Jedna dziecięca z niewielkim brodzikiem, druga rodzinna z nieco większym basenikiem dla dzieci starszych. Niecki brodzików wykonane będą ze stali nierdzewnej. Nawierzchnia plaży oraz wodnego placu zabaw będzie poliuretanowa. Aranżację terenu otwartego uzupełnią dwa place zabaw oraz dwa boiska do piłki plażowej.
Na „Namysłowskiej” powstanie również zupełnie nowy obiekt sportowy. Zlokalizowany zostanie w miejscu budynków magazynowych, stojących wzdłuż zachodniej granicy działki. Oprócz lodowiska (zamiennie wykorzystywanego jako rolkowisko) we wnętrzu powstanie również zaplecze szatniowo-sanitarne dla basenów zewnętrznych, kasy (dla terenu rekreacyjnego) oraz stoiska z małą gastronomią połączone z zewnętrznym ogródkiem. Dzięki otwartej koncepcji budynku możliwa będzie jego czasowa adaptacja do potrzeb kulturalnych.
Całość uzupełni strefa sportów miejskich, której kształt wypracowano wspólnie z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych. Do strefy, zaplanowanej w północnej części działki, prowadzić będzie oddzielne wejście – obok wejścia głównego do ośrodka, od ul. Starzyńskiego. Stworzona z prażanami koncepcja zakłada powstanie w tym miejscu skateparku, ścianki wspinaczkowej z częścią sportową i rekreacyjną, asfaltowego pumptracku. Przewiduje się również ustawienie linarium, urządzeń do ćwiczeń kalistenicznych, parkuru oraz slacklinu (chodzenia po linie, taśmie).
Projekt zagospodarowania terenu „Namysłowska” zostanie uzupełniony małą architekturą w postaci strefy wypoczynku. Pojawią się tam m.in. wolnostojące ławki, murki-donice z zielenią i siedziskami wyznaczającymi strefy funkcjonalne, a także parkowe oświetlenie. Pojawią się także liczne nasadzenia, które będą spójnie komponować się z nowymi szlakami komunikacyjnymi. Istniejące chylące się ukształtowanie terenu zostanie zniwelowane pochylniami i skarpami tak, aby teren i projektowane urządzenia były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. O dostępność dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej zadbano również wewnątrz projektowanych budynków.
Dla zaspokojenia potrzeb przyszłych użytkowników ośrodka przewidziano utworzenie miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, autokarów i busów. Wydzielone zostaną również miejsca dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami, a także dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo w okolicy wejść powstaną częściowo zadaszone miejsca postojowe dla rowerów.
Obecnie trwa postępowanie, które wyłoni wykonawcę modernizacji ośrodka „Namysłowska”. Zainteresowani mogą składać swoje oferty do 31 lipca br. do godz. 12.00, w siedzibie Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA (ul. Rozbrat 26). Podstawowym kryterium ich oceny jest cena, która w 60 proc. będzie stanowić o wyborze wykonawcy. Pozostałe punkty można uzyskać za długość okresu gwarancji na:
niecki ze stali nierdzewnej, w tym nieckę ze stali nierdzewnej z systemem ruchomego dna basenu do nauki pływania – 10 proc.
płytę lodowiska z systemem mrożenia – 10 proc.
system uzdatniania wody basenowej – 10 proc.
systemy wentylacji mechanicznej – 10 proc.
Wszystkie prace powinny zakończyć się w ciągu 790 dni od daty podpisania umowy.
Źródło: um.warszawa.pl