Pociągi wrócą na tory 24 września

Do 3 września zakończą się zasadnicze prace związane z budową torów na trasie Warszawa Zachodnia-Grodzisk Mazowiecki. Wówczas zaczną się jazdy próbne pociągów. Dla pasażerów rozkładowe kursy rozpoczną się 24 września. Pociągi zatrzymają się na wszystkich przystankach z wyjątkiem Pruszkowa, gdzie prowadzone będą jeszcze prace na peronie.
Fot. PKP. Efektem modernizacji 22-kilometrowej linii Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki ma być lepsza oferta podróży.

Zgodnie z deklaracjami w połowie lipca inwestor, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i wykonawca modernizacji Grodzisk Mazowiecki-Warszawa, firma Intercore przeanalizowali status prac na linii. Wykonawca zobowiązał się, że najważniejsze, także niezbędne dodatkowe prace, umożliwiające powrót pociągów na linię, zostaną wykonane do 3 września. Równocześnie rozpoczną się odbiory infrastruktury oraz jazdy testowe. Przywrócenie rozkładowego ruchu planowane jest 24 września.

Do 24 września, czyli do przywrócenia ruchu pociągów na linii aglomeracyjnej utrzymana zostanie dotychczasowa zastępcza komunikacja autobusowa i bezpośrednie połączenia Kolei Mazowieckich z Warszawy Zachodniej do Grodziska Mazowieckiego po linii dalekobieżnej. Od 24 września pociągi na linii grodziskiej będą jeździły z prędkością 80 km na godzinę. Kontynuowane będą prace wykończeniowe na peronach i w przejściach podziemnych. We Włochach, Ursusie, Piastowie, Parzniewie, Brwinowie i Milanówku uruchomione zostaną tymczasowe, bezpieczne dojścia do peronów w poziomie szyn. Rozkład jazdy będzie uwzględniał takie rozwiązanie. Na stacji w Pruszkowie będzie jeszcze szeroki zakres prac. Roboty będą obejmowały peron i wiatę oraz przejście podziemne. Po ich zakończeniu, otwarty będzie peron i drugi tor.

Jak informuje zespól prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych, termin wznowienia ruchu pociągów na modernizowanej linii Grodzisk Mazowiecki-Warszawa warunkują niezbędne, dodatkowe prace przy likwidacji ponad 100 „kolizji”, czyli przebudowa niezidentyfikowanych sieci elektrycznych, telekomunikacyjnych, kanalizacyjnych, które zostały odkryte w trakcie modernizacji. Wykonawca musiał także zmienić plany ze względu na rozbiórkę wiaty do tunelu oraz klatek schodowych w części przejścia w Pruszkowie. Konieczne były zgody konserwatora zabytków i pozwolenia na rozbiórkę. Dodatkowych prace wymagała zabytkowa tablica z rozkładem na stacji Warszawa Włochy.

Obecnie prace prowadzone są na przystankach i stacji w Pruszkowie. Widać konstrukcje nowych peronów. Układana jest nowa nawierzchnia, instalowane są słupy oświetleniowe, systemy nagłaśniające. Trwa przebudowa przejść podziemnych i dostosowywania ich do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. W Parzniewie jest już nowy przystanek, na którym rozpoczyna się budowa wiaty. W Pruszkowie postępują prace przy budowie tunelu drogowego, który umożliwi lepszą komunikacje w mieście i zwiększy bezpieczeństwo. Ułożone zostały już nowe tory oraz zainstalowane słupy pod nową sieć trakcyjną. Trwa montaż nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Efektem modernizacji 22-kilometrowej linii Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki, prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ma być lepsza oferta podróży. Pasażerowie skorzystają z nowego przystanku w Parzniewie. Poprawi się niezawodność przejazdu, będzie mogła zwiększyć się liczba pociągów. Pasażerowie zyskają lepszy komfort obsługi na wyremontowanych przystankach i stacji w Pruszkowie. Wszystkie perony i przejścia podziemne zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Prędkość składów pasażerskich, po uzyskaniu wszystkich dokumentów, zostanie podwyższona z 80 km/h do 120 km/h. Komunikację w Pruszkowie poprawi nowy tunel drogowy. Zmodernizowana infrastruktura zapewni wysoki komfort podróży przez następnych kilkadziesiąt lat. Wartość inwestycji na linii Grodzisk Mazowiecki-Warszawa wynosi 285 mln zł. Zakończenie wszystkich prac zgodnie z umową planowane jest w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Facebooktwitterredditpinterest