Grupa ożarowska rozbita. Spektakularna akcja zatrzymania „Sajura” i jego żony [FOTO, WIDEO]

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, zatrzymanie i doprowadzenie 45 podejrzanych – to efekt śledztwa prowadzonego przez Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) i mazowiecki zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej. W spektakularnej akcji zatrzymań i przeszukań wzięło udział ponad 330 policjantów oraz funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Żandarmerii Wojskowej (ŻW). Łącznie członkowie tzw. „grupy ożarowskiej” mogli wprowadzić do obrotu prawie 270 kg narkotyków, o szacunkowej wartości niemal 13 mln zł.
Fot. CBŚP. Zatrzymań dokonano o godzinie 6.00 rano.

Policjanci z zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie od półtora roku prowadzą śledztwo pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Terenem działania tej grupy była Warszawa i województwo mazowieckie.

Z ustaleń śledczych wynika, że w maju 2015 roku doszło do odrodzenia tzw. „grupy ożarowskiej”, o której kierowanie jest podejrzany 46-letni Piotr S. oraz jego żona Justyna S. (43 l.). Działania dotyczące rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym policjanci z zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili w miniony poniedziałek. W akcji wzięli udział także funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji i Żandarmerii Wojskowej. Dynamiczne zatrzymania przeprowadzili antyterroryści z Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji z komend wojewódzkich z całego kraju, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz BOA KGP.

Punktualnie o godzinie 6.00 rano funkcjonariusze weszli do 26 mieszkań w Warszawie i okolicznych miejscowościach, zatrzymując 26 podejrzanych. Dynamiczne działania policjantów zaskoczyły podejrzanych, nie pozwalając im na jakikolwiek manewr czy stawianie oporu. Podczas przeszukań policjanci znaleźli laptop, który został skradziony w 2016 roku, cztery jednostki broni wraz z amunicją oraz narkotyki, tj: marihuanę, amfetaminę, haszysz, tabletki MDMA, metamfetaminę, a nawet heroinę.

W Sochaczewie policjanci zabezpieczyli także koparkoładowarkę, którą użytkował jeden z zatrzymanych, z przerobionym numerem VIN. Na poczet grożących zatrzymanym kar grzywny zabezpieczono ponad 385 tys. zł, ponad 19 tys. euro oraz inną walutę, na łączną kwotę ponad 470 tys. zł. Dodatkowo zabezpieczono także dwa zegarki, warte po kilkadziesiąt tysięcy złotych każdy oraz samochód.

Kolejne 19 osób policjanci sukcesywnie doprowadzają do prokuratury z aresztów oraz zakładów karnych, gdzie odbywają wyroki m.in. za wcześniejszy udział w grupach przestępczych, handel narkotykami czy napady rabunkowe. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy mogli wprowadzić do obrotu prawie 61 kg heroiny, wartej prawie 5,5 mln zł, ponad 53 kg kokainy o szacunkowej wartości prawie 4,8 mln zł, 58 kg amfetaminy wartej ok. 580 tys. zł, 80 kg marihuany o szacunkowej wartości prawie 1,3 mln zł, 2 kg haszyszu wartego ok. 30 tys. zł, 30 tys. tabletek ecstasy o szacunkowej wartości 300 tys. zł, a także 14 kg mefedronu wartego ok. 280 tys. zł. Łącznie członkowie tzw. „grupy ożarowskiej” w okresie objętym zarzutami mogli wprowadzić do obrotu prawie 270 kg narkotyków, o szacunkowej wartości ponad 12,7 mln zł.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej ogłoszono im zarzuty. Dotyczą one między innymi wprowadzania do obrotu i udział w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych i środków odurzających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej (art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego). Część osób podejrzana jest także o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym (art. 258 par. 2 kodeksu karnego). Dwóm osobom: Piotrowi S. oraz jego żonie Justynie S., prokurator zarzucił między innymi kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym (art. 258 par. 3 kodeksu karnego). Części z podejrzanych zarzucono również nielegalne posiadanie broni palnej (art. 263 par. 2 kodeksu karnego). Jak informuje CBŚP, śledztwo nadal ma charakter rozwojowy.

grupa-ozarowska-robicie

grupa-ozarowska-robicie-2

grupa-ozarowska-robicie-3

grupa-ozarowska-robicie-4

grupa-ozarowska-robicie-6

grupa-ozarowska-robicie-7

Źródło: Centralne Biuro Śledcze Policji

Facebooktwitterredditpinterest