„Kler” obejrzysz w Grodzisku i Mszczonowie. W Piastowie, Błoniu, Jankach i Żyrardowie również

Kilka tygodni temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że w niektórych kinach w naszym regionie nie będzie można obejrzeć filmu „Kler”. Dyrektorzy ośrodków kultury dementują te pogłoski.
Fot. Kino Świat. Po pierwszym tygodniu wyświetlania film „Kler” obejrzało ponad 1,73 mln widzów.

„Kler” – to film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego wyświetlany w kinach od 28 września. Opowiada losy trzech księży katolickich, których losy przed kilkoma laty połączyły tragiczne wydarzenia. W każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce . Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) jest proboszczem wiejskiej parafii. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule, który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

„Kler” osiągnął niebywały sukces frekwencyjny – po pierwszym tygodniu wyświetlania film obejrzało ponad 1,73 mln widzów. W mediach pojawiła się informacja, że obraz nie zostanie pokazany m.in. w kinie w Grodzisku Mazowieckim i Mszczonowie. Kierownictwo ośrodków kultury z tych miejscowości błyskawicznie zareagowało na, jak się okazuje, nieprawdziwe pogłoski.

„W związku z krążącymi w sieci różnymi komentarzami na temat tego filmu informujemy, że to nie jest cenzura. Film KLER będzie wyświetlany w kinie MOK w listopadzie. ZMIANIE ULEGŁ TYLKO TERMIN. Zwrot pieniędzy za bilety w październiku można uzyskać w sekretariacie MOK w godzinach: 8:00-16:00” – informację o takiej treści opublikowano na stronie Mszczonowskiego Ośrodka Kultury.

Oświadczenie w podobnym tonie ukazało się również na stronie Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. „W związku z utrzymanymi w sensacyjnym tonie doniesieniami medialnymi dotyczącymi braku filmu „Kler” w kinie prowadzonym przez Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki, uprzejmie informujemy, że film ten planowany jest w repertuarze kinowym począwszy od dnia 2 listopada i będzie grany przez tydzień równolegle z innymi tytułami. Spowodowane jest to faktem, że warunkiem otrzymania od dystrybutora premierowej projekcji „Kleru” są niekorzystne naszym zdaniem warunki jego wyświetlania – dwa seanse wieczorne (w naszym przypadku są to godziny 18:00 i 20:30) codziennie przez dwa tygodnie. W praktyce wyklucza to możliwość pokazów filmowych innych ciekawych pozycji – np. nagrodzonych ostatnio na Festiwalu w Gdyni, również przez naszych widzów oczekiwanych. W związku z tym, podjęta została decyzja by jego emisja nastąpiła już po premierze, na korzystniejszych warunkach.
Biorąc pod uwagę, że grodziskie kino jest obiektem jednosalowym, emisja tylko jednego tytułu przez okres dwóch tygodni nie jest rozwiązaniem optymalnym. W przeszłości tego rodzaju decyzje spotykały się z licznymi głosami krytycznymi naszych widzów. Zastosowane rozwiązanie pozwoli zarówno na utrzymanie zróżnicowanego repertuaru, jak również umożliwi zainteresowanym obejrzenie przedmiotowego tytułu. Wszelkie insynuacje dotyczące politycznego charakteru tego rozwiązania są nieuprawnione (…)”.

Co ciekawe, nieco inaczej sprawę przedstawia dystrybutor. – Decyzja o tym, czy film będzie wyświetlany w danym obiekcie, leży po stronie kina. Jeśli chodzi o film “Kler”, wszystkim kinom zostały zaproponowane standardowe warunki współpracy, na jakich odbywa się ona w przypadku filmów premierowych. Jak zawsze, są one także dostosowane do współpracy z mniejszymi obiektami. Jeśli chodzi o Centrum Kultury w Grodzisku, nigdy nie było mowy o zasadzie całodniowego wyświetlania przez trzy tygodnie wyłącznie tego filmu – przekazał „Wirtualnej Polsce” dyrektor działu dystrybucji w Kinie Świat, Paweł Glica.

Dodajmy, że film „Kler” jest na bieżąco wyświetlany w wielu kinach w naszym regionie m.in. w Błoniu, Jankach, Żyrardowie, w kinach warszawskich, a od 15 listopada będzie go można obejrzeć w kinie w Piastowie.

Facebooktwitterredditpinterest