Uważaj na partie tych leków. Inspektorat farmaceutyczny wycofał je z obrotu!

Syrop na kaszel, środki na nadciśnienie oraz uspokajające – to leki wycofane w ciągu ostatnich kilku tygodni z obrotu. Sprawdź, czy nie masz ich w swojej apteczce.
Fot. Mizianitka/pixabay.com. Ze sprzedaży zostały wycofane m.in. leki na nadciśnienie i uspokajające.

Jednym z leków wycofanych z obrotu przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) jest syrop wykrztuśny Flegafortan wyprodukowany przez firmę Aflofarm Farmacja Polska. Dokładnie chodzi tu o 40 serii leku, a powodem wycofania jest pomyłka dotycząca dawkowania. Sugerowane przez producenta dawki są dwukrotnie wyższe niż te, które zaleca inspektorat. W komunikacie o wycofaniu leku z obrotu GIF informuje, że prawidłowe dawkowanie Flegafortanu powinno przedstawiać się następująco: Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 5 ml syropu (1 łyżka miarowa) trzy razy na dobę. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 2,5 ml syropu (1/2 łyżki miarowej) trzy razy na dobę. Syrop Flegafortan stosuje się w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z utrudnionym wykrztuszaniem gęstej wydzieliny oskrzelowej. Jego przedawkowanie może objawić się wystąpieniem niezamierzonego zwiększenia objętości wydzieliny oskrzelowej.

Kolejnym lekiem wycofanym z obrotu jest Fenactil 5 mg/ml. To środek uspokajający wydawany na receptę, który ma postać roztworu do wstrzykiwań, jest produkowany przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. Fenactil 5mg/ml jest wykorzystywany m.in. do leczenia wielu chorób, w tym takich, które wpływają na sposób myślenia, zachowania i odczuwania: stany lękowe, schizofrenia, psychozy, autyzm. Z aptek w całej Polsce mają zniknąć wszystkie opakowania leku o numerze serii: 01BA1017 (z datą ważności do października 2019 roku). Decyzji GIF-u nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Powodem wycofania serii leku jest „uzyskanie wyniku poza specyfikacją dla parametru zawartości substancji pomocniczej wodorosiarczanu sodu w próbie stabilnościowej i archiwalnej oraz dla parametru zabarwienia płynu w próbie stabilnościowej”.

Decyzją GIF-u, z aptek zniknęły również niektóre leki na nadciśnienie Konkretnie chodzi tu o produkty chińskiego wytwórcy – Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd. Decyzja Inspektoratu była podyktowana wykorzystaniem do produkcji leków zanieczyszczonej substancji – valsartanum. Dotyczy ona wskazanych serii dwóch produktów leczniczych (Valzek 80 mg oraz Valzek 160 mg) pochodzących od polskiego wytwórcy i podmiotu odpowiedzialnego – Celon Pharma S.A. z siedzibą w Łomiankach.

Facebooktwitterredditpinterest