Inwestycja w Bliznem Łaszczyńskiego w służbie użyteczności publicznej

Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji w Bliznem Łaszczyńskiego trwają. Zamiast uciążliwej strefy przemysłowo-usługowej ma powstać nowoczesny park handlowy wraz z osiedlem mieszkaniowym i obiektami rekreacyjnymi. Całość ma się wpisywać w trendy inwestycyjne, których celem jest dostarczenie mieszkańcom bogatej oferty nie tylko pod kątem lokalowym, ale również w zakresie dostępu do kultury, usług i obiektów użyteczności publicznej.
Fot. wizualizacja. Pracownia projektowa Mycielski Architecture & Urbanism – MAU. Nowa inwestycja ma być dużym udogodnieniem dla mieszkańców gminy Stare Babice.

O trendach w budownictwie, które są obecnie wcielane w życie także w gminie Stare Babice, mogliśmy dowiedzieć się z wywiadu z Panem Marcinem Zającem, zastępcą Wójta. W rozmowie z dziennikarzem Rzeczpospolitej Pan Marcin wskazał na konieczność dostosowania inwestycji do potrzeb mieszkańców, aby spełniały również funkcje użyteczności publicznej i służyły środowisku. Przykładem takich inwestycji jest nowy budynek szkoły, biblioteki oraz domu kultury. W takim kierunku zmierzają również projekty nowej inwestycji, która powstanie w Bliznem Łaszczyńskiego.

O nowych planach inwestycyjnych w Bliznem Łaszczyńskiego pisaliśmy już dwukrotnie. Dla przypomnienia – podjęta w maju tego roku uchwała dotycząca zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Stare Babice” umożliwiła realizację planów likwidacji obecnej strefy przemysłowo-usługowej znajdującej się właśnie w Bliznem Łaszczyńskiego, wzdłuż trasy S8 na odcinku pomiędzy ulicami Batalionów Chłopskich a Warszawską. Na jej miejscu powstanie nowoczesny park handlowy, zabudowa mieszkaniowa o zróżnicowanej wysokości, a także obiekty usługowe, rekreacyjne oraz użyteczności publicznej.

Bliskość inwestycji wraz z nowoczesnym parkiem handlowym będzie niewątpliwą zaletą dla lokatorów nowoczesnej, ciekawie zaprojektowanej zabudowy mieszkaniowej. Jednakże z udogodnień inwestycji będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy gminy. Najbardziej rozpoznawalnym punktem inwestycji będzie właśnie nowoczesny park handlowy. Jego oferta usługowa zostanie dopracowana przede wszystkim pod kątem potrzeb obecnych, jak i nowych mieszkańców gminy Stare Babice. Natomiast punktem centralnym inwestycji będzie tzw. Rynek, wokół którego planuje się powstanie różnorodnych sklepów, punktów rozrywki i licznych restauracji. Zaplanowano także m.in. budowę kina o rozmiarach typowych dla średniej wielkości centrów handlowych. Projekt przewiduje powstanie także deptaka z ławeczkami oraz innymi tego typu miejscami do odpoczynku i zabawy dla dzieci oraz licznymi terenami zielonymi tworzącymi tzw. „zieloną infrastrukturę”. Oprócz licznych krzewów, kwiatów i drzew powstaną również sadzawki i fontanny. Innymi obiektami pełniącymi funkcje publiczne będą dwa przedszkola, w tym jedno większe z oddziałem żłobkowym mieszczące do 150 dzieci. Część miejsc ma być dofinansowana z gminy. Ponadto, dowiedzieliśmy się, że trwają rozmowy, aby w jednym z budynków uruchomić obiekt pełniący funkcje publiczne typu oddział poczty, filia Urzędu Gminy, lub inny tego typu obiekt będący dużym udogodnieniem dla mieszkańców. Kolejnym ułatwieniem będzie budowa dwóch nowych przystanków autobusowych przy ulicy Gościnnej.

Inwestycja ma być dużym udogodnieniem dla mieszkańców gminy Stare Babice. Dzięki budowie sklepów, restauracji i innych tego typu miejsc do rekreacji, aby z nich skorzystać nie będą musieli jechać specjalnie do Warszawy, tak jak dotychczas. Projektanci dostosowują plany do potrzeb mieszkańców oraz obecnych kierunków rozwoju gminy Stare Babice. Natomiast „zielona infrastruktura” ma jeszcze dodatkowo zwiększyć użyteczność i estetykę inwestycji.

J.P. na zlecenie Marcina Papińskiego.

Facebooktwitterredditpinterest

7 komentarzy dla “Inwestycja w Bliznem Łaszczyńskiego w służbie użyteczności publicznej

  1. Tylko nikt nie dodał, że to mają być bloki 8 piętrowe. Totalny paraliż komunikacyjny bo już teraz Batalionów Chłopskich i Warszawska są całkowicie zakorkowane. Brak miejsc parkingowych. Część miejsc w przedszkolach financowana – czytaj przedszkola prywatne których jest w okolicy z 10 (odpowiednio drogich).

  2. Nikt nie mógł tego dodać, ponieważ to nie jest prawda. Liczba pieter nie jest jeszcze wiadoma. To zostanie ustalone dopiero w planie miejscowym. Z informacji od inwestora wynika również, że budynki będą miały zróżnicowaną wielkość z obniżeniem w kierunku ulicy Gościnnej. Będą tez przebudowane drogi dojazdowe, dodane przystanki autobusowe. No i dofinansowanie do miejsc w przedszkolu to duże udogodnienie. A przecież mogli zrobić tylko dwa prywatne, ale to tez by było źle :/

    • W studium zagospodarowania wpisana jest wysokość bloków od 26-29 metrów tak więc 8-9 pięter nie wydaje mi się żeby deweloper nie skorzystał z takiej okazji okazał się dobrym wujkiem i obniżył zabudowę. A po drugiej stronie ul. Gościnnej stoją domki jednorodzinne tak więc deweloper i spełniający jego wszystkie prośby i żądania urzędnicy z wójtem na czele szykują dla mieszkańców tej okolicy niezły armagedon. Nigdy nie widziałem żeby obok domków o wyskości 9 metrów stawiać 29 metrowe bloki. Skandal. Ale zawsze pozostaje droga sądowa.

  3. Nigdy nie widziałem by do domków jednorodzinnych doprowadzać za miliardy metro. Czas się przyzwyczaić do myśli, ze za s8 mamy już miasto.

  4. Studium a plan miejscowy to co innego. Trzeba było chodzić na spotkania z inwestorem. Było jasno powiedziane, że nie będzie tylu pięter tylko różnej wielkości z obniżeniem w kierunku ulicy Gościnnej. Poza tym nie słyszałam żeby tak samo ktoś wojował i hejtowal powstające obok osiedla na bemowie i chrzanowie. Inna sprawa, że ci co kupowali tam działki i stawiali domki wiedzieli jaki jest plan zagospodarowania a wtedy był przemysłowo usługowy i tym teren interesowali się już ludzie od przemysłu. Chyba wójt powinien był zezwolić na budowę fabryki z magazynami. Na pewno wszyscy byliby zadowoleni.

  5. Zastanawiające jest że tam jest raptem około 10 domów. I w sumie wartość działek wzrośnie wielokrotnie. Prywatne przedszkole, żłobek, wynajem, szkoła angielskiego, warsztat, serwis, fryzjer tylko zarabiać. A jak ludzie będą chcieli sprzedać domy to sobie kupią dwa w lesie, 10 km dalej. Inna sprawa że niektórzy nie chcą się wyprowadzać. Przykładów domów jednorodzinnych blisko osiedli mieszkaniowych jest w Warszawie kilkaset albo i więcej. Niezbyt fajnie jak 10 m od naszego domu wyrośnie 12 piętrowy wieżowiec. Ale jak by było 100 m od nas to chyba nie ma większego problemu. Pan Papiński przygotuję wizualizację 3D gdzie rozwieje wszelkie wątpliwości. Zadzwoni do wojewody i spróbują usprawnić przepustowość na drodze krajowej nr. 580, wybudują dodatkowy dojazd do Szeligowskiej i wszyscy będą szczęśliwi.