Mocno zaawansowane prace nad budową warszawskiego metra

Rozbudowa II linii metra nie zwalnia tempa. Na odcinku wschodnim dobiegają końca niezwykle ważne roboty torowe. Z kolei na Woli trwają prace nad wystrojem stacji.
Fot. ZTM Warszawa. Na stacji Młynów (C07) będą dominowały kolory biały i niebieski.

Cały odcinek północno-wschodni wraz ze stacjami to ponad sześć kilometrów torów: tor prawy – 3135,4 metrów i tor lewy – 3155,3 metrów. Na tym fragmencie II linii metra powstaną także komora rozjazdów oraz komora torów odstawczych. Ten ostatni obiekt jest wraz ze stacją Trocka największą podziemną kubaturą tego odcinka – liczy ponad 227 tys. metrów sześc. Jeden z torów odstawczych będzie tu wyposażony w kanał rewizyjny do przeprowadzania drobnych prac serwisowych.

Najbardziej wymagające prace torowe są już na ukończeniu, pozostało jeszcze wybetonowanie krótkiego odcinka pomiędzy wentylatornią a stacją Dworzec Wileński. To ostatnie 600 metrów torowiska tego odcinka podziemnej kolei. W połowie są również prace przy układaniu tzw. trzeciej szyny – czyli elementu, z którego pociągi są zasilane w czasie jazdy. Do zamontowania zostało jej ok. 3 kilometrów. Wszystkie te prace zakończą się jeszcze w listopadzie.

Natomiast na stacjach trwają już intensywne prace wykończeniowe – montowane są schody, okładziny ścian, a także podwieszane sufity i połączone z nimi ściany zatorowe. Równolegle montowane są instalacje i okablowanie. Również na powierzchni widać spore zmiany. Wokół stacji Targówek można już zobaczyć świeżą trawę, a po oddanej w sierpniu ul. M. Ossowskiego, niedawno udrożniona została także ul. Trocka.

Z kolei realizacja odcinka zachodniego od szlaku za stacją C09 Rondo Daszyńskiego do torów odstawczych za stacją C06 Księcia Janusza obejmuje trzy stacje. Pierwsza z nich, Księcia Janusza (C06) będzie wykończona w szarościach betonu, a sufity i niektóre ściany pokryją intensywnie zielone panele. Na kolejnej stacji – Młynów (C07) – dominowały będą kolory biały i niebieski. Biel posłuży między innymi do wykończenia sufitów i podłóg natomiast niebieski będzie obecny na ścianach zatorowych. Pomarańczowy, żółty i brązowy to kolory ostatniej z budowanych stacji – Płocka (C08). Tam charakter wnętrza podkreślać będą różnobarwne miedziane panele o jednolitej lub siatkowatej strukturze.

– Intensywna zieleń połączona z szarością betonu, granatowe panele zestawione z białymi sufitami, a także miedziane okładziny w przeróżnych odcieniach pomarańczowego i brązowego. Tak najkrócej można scharakteryzować kolorystykę kolejnych trzech stacji wolskiego odcinka II linii metra. Każda z nich będzie miała swój wyjątkowy charakter, a także dominujący w całym wnętrzu kolor – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Makiety materiałów, które pojawią się na posadzkach, ścianach i sufitach poszczególnych stacji wolskiego odcinka II linii metra trafiły na budowę C06 Księcia Janusza. Tam zostały zatwierdzone przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Zarząd Transportu Miejskiego oraz uzyskały pozytywną opinię projektanta. Akceptacja tych wzorów, ich faktur i kolorów rozpoczyna kolejny, ważny etap budowy, w którym stacje zyskają docelowe elementy wystroju. Prace te rozpoczną się w pierwszym kwartale 2019 roku. Długość tego fragmentu II linii metra wynosi 3,4 km. Całkowita długość tuneli odcinka zachodniego to 5 047 m. Oprócz stacji powstają tu także trzy tunele, trzy wentylatornie szlakowe, a także komora demontażowa. Całkowita kubatura obiektów (stacje i wentylatornie) wynosi 341 330 msześc.

Cała druga linia metra będzie gotowa przed 2023 rokiem. Wszystkie odcinki rozbudowywanej linii M2 są w budowie lub prowadzone jest postępowanie poprzedzające podpisanie umów z wykonawcami. Centralny odcinek linii M2 został uruchomiony 8 marca 2015 roku. Składa się z siedmiu stacji i blisko 6 km tuneli. Obecnie trwa budowa trzech stacji na Pradze-Północ i Targówku, a także trzech na Woli. Odpowiednio dla wschodniego odcinka, realizowanego przez firmę Astaldi, to ok. 3,12 km trasy, a dla zachodniego, drążonego przez Gülermak, ok. 3,4 km. Obydwie budowy zakończą się w 2019 r. Metro Warszawskie wybrało także wykonawcę projektu i budowy ostatniego odcinka II linii metra na Bemowie – od planowanej stacji Powstańców Śląskich do stacji Techniczno-Postojowej Mory. To ok. 4 km trasy, które w ciągu 48 miesięcy od dnia podpisania umowy, wykona konsorcjum Gülermak i Astaldi. Firmy te zostały także zwycięzcami w przetargu na budowę tuneli i dwóch stacji: Ulrychów oraz Powstańców Śląskich. To fragment pomiędzy obecnie budowanym odcinkiem, a końcowym etapem II linii metra na Bemowie.

Źródło: ZTM Warszawa

Facebooktwitterredditpinterest