Na autostradzie A2 powstaną dwa dodatkowe pasy ruchu! Koniec bramek w Pruszkowie

Poszerzenie autostrady A2 o dodatkowe pasy ruchu na odcinku od węzła Konotopa do węzła Łódź Północ przewidują zatwierdzone 6 grudnia przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka dwa programy inwestycji. Resort zapewnił również, że zostanie zlikwidowany Punkt Poboru Opłat (PPO) Pruszków, który powoduje zakłócenia w płynności ruchu.
Fot. StockSnap/pixabay.com. Poszerzenie autostrady ma potrwać do 2021 roku.

Wspomniane wyżej programy obejmują cały odcinek autostrady A2 pomiędzy Warszawą i Łodzią o długości 88 km (w podziale na województwo łódzkie i mazowieckie) i zakładają przygotowanie niezbędnych analiz, dokumentacji oraz opracowań do wydania decyzji pozwalających ogłosić postępowanie przetargowe.

– Inwestycja polegać będzie na dobudowie trzeciego pasa ruchu od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków, a na odcinku węzeł Pruszków-węzeł Konotopa czwartego pasa ruchu. Dobudowa będzie realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni autostrady A2, z wykorzystaniem szerokiego pasa rozdziału przewidzianego podczas budowy autostrady pod przyszłe poszerzenie – informują urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury. Inwestycja ma pozwolić na dostosowanie parametrów technicznych autostrady A2 do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu, zwiększenie przepustowości i usprawnienie połączenia drogowego pomiędzy Warszawą a Łodzią w związku z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym. Natężenie ruchu na tym odcinku już teraz zbliża się do wartości granicznych dla obecnego przekroju, a w najbliższych latach spodziewany jest jego dalszy stopniowy wzrost.

Prace przygotowawcze mają rozpocząć się „niezwłocznie” i będą trwać maksymalnie do 2021 roku. Ich koszt jest szacowany na około 7 mln zł. Budowa dodatkowych pasów została przewidziana na okres nawet do trzech lat, ze względu na to, że prace są planowane bez wyłączania odcinka z ruchu. Łączny koszt rozbudowy może wynieść około 600 mln zł.

Niezwłocznie mają rozpocząć się również prace przygotowawcze do likwidacji Punktu Poboru Opłat w Pruszkowie. Jego likwidacja przyczyni się do poprawy płynności ruchu na tym odcinku A2. Obecnie na obszarze PPO Pruszków zlokalizowanych jest 17 wysp dzielących, które miały służyć jako infrastruktura do przyszłego poboru opłat od samochodów osobowych. Prędkość na tym odcinku, ze względów bezpieczeństwa, jest ograniczona do 40 km na godzinę, co przy dużym natężeniu ruchu powoduje zakłócenia w płynności ruchu. – Po likwidacji PPO Pruszków uzyskamy przepustowość i płynność ruchu przy jednoczesnym zachowaniu pełnych standardów bezpieczeństwa ruchu drogowego – cieszą się ministerialni urzędnicy.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Facebooktwitterredditpinterest