Będzie kolejny odcinek trasy S7! Wojewoda wydał pozwolenie

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera kilka dni temu wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), polegającej na budowie liczącego około 2 km fragmentu południowego wylotu trasy S7 Warszawa-Grójec. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Koszt budowy odcinka C krajowej „siódemki” to ponad 200 mln zł.

Jak informują urzędnicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, decyzja wojewody, zatwierdzająca projekt budowlany i zezwalająca na budowę, dotyczy części odcinka C (zadanie 3): od węzła „Tarczyn Północ” (bez węzła) do początku obwodnicy Grójca w ciągu istniejącej drogi ekspresowej S7.

Odcinek C będzie składał się z: dziesięciu wiaduktów, jednej kładki dla pieszych oraz dwóch przejść dla zwierząt. Fragment ten o długości całkowitej około 7,9 km – od węzła Tarczyn Południe na odcinku ok. 4,5 km będzie przebiegać po starym śladzie do istniejącej obwodnicy Grójca. Droga będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Inwestycja zlokalizowana jest w powiecie piaseczyńskim, grójeckim oraz na obszarze gminy Tarczyn i gminy Grójec. Koszt zadania to 203,5 mln zł.

Budowa południowego wylotu z Warszawy drogi ekspresowej S7 od węzła Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy do obwodnicy Grójca jest podzielona na trzy odcinki (A, B, C). Całość zadania inwestycyjnego polegającego na budowie odcinka C to 7,9 km, realizowanego przez cztery zadania. Do tej pory wojewoda wydał trzy decyzje dla odcinka C: 13 listopada, 21 i 27 grudnia 2018 r.

Wojewoda wydaje decyzję ZRID na podstawie art. 35 Prawa budowlanego, sprawdzając m.in.:

zgodność projektu budowlanego z wymaganiami ochrony środowiska (w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i postanowieniem uzgadniającym warunki realizacji inwestycji),

zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi,

kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń.

Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Facebooktwitterredditpinterest