Atak tlenku węgla w Piastowie. Ewakuacja mieszkańców, cztery osoby trafiły do szpitala

W budynku przy ul. Tuwima w Piastowie ulatniał się tlenek węgla. Na szczęście jeden z mieszkańców zareagował błyskawicznie, dzięki czemu obyło się bez ofiar.
Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Piastowie. Strażacy apelują, aby regularnie korzystać z mierników stężenia tlenku węgla.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 12 marca. Jeden z mieszkańców budynku przy ul. Tuwima w Piastowie obudził się około godziny 4.00 rano i bardzo źle poczuł. Postanowił zaalarmować służby ratunkowe. Po dojeździe na miejsce straży pożarnej okazało się, że z pieca gazowego ulatnia się tlenek węgla. Na złe samopoczucie skarżyła się większość mieszkańców przebywających w budynku. Czterech z nich przewieziono do szpitala. – Część osób wyszła z budynku o własnych siłach, natomiast trzy zostały ewakuowane przez strażaków, bo były półprzytomne, kontakt z nimi był utrudniony, co oznacza, że zostały dość mocno podtrute. Pozostali lokatorzy zostali przebadani na miejscu – informuje rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie st. kpt. Karol Kroć. Jak dodaje, pomiary wykazały, że największe stężenie tlenku węgla występowało na pierwszym piętrze, gdzie użytkowano piec gazowy.

Strażacy wyłączyli urządzenie, dokładnie sprawdzili i przewietrzyli budynek, a także polecili właścicielowi przeprowadzenie niezbędnych czynności serwisowych pieca. Działania strażaków trwały nieco ponad godzinę, wzięły w nich udział dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie i jeden zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piastowie. Na miejscu interweniowała również policja i cztery zespoły ratownictwa medycznego.

Facebooktwitterredditpinterest