Trzaskowski stawia na uczniów. 100 zł dla każdego dziecka, podwyżki dla nauczycieli, nowe szkoły, doradztwo zawodowe

Jedna trzecia budżetu przeznaczona na edukację, 15 mln zł na wyjścia uczniów do teatrów, kin czy muzeów, podwyżki dla nauczycieli, budowa szkół, wzmocnienie doradztwa dla młodzieży i przygotowanie szkół na podwójny rocznik – to pomysły, które wdraża w życie ekipa Rafała Trzaskowskiego. Ruszył projekt „Warszawa dla uczniów”.
Fot. um.warszawa.pl. Każdy uczeń otrzyma po 100 zł na wyjścia do teatru, kina czy muzeum.

– Warszawa jest dla uczniów. Dlatego w tym roku przeznaczyliśmy rekordową kwotę na edukację – 4,9 mld zł. Dzięki finansowaniu wyjść pozaszkolnych wyrównujemy szanse młodych ludzi. W czasach „deformy” oświaty naszym priorytetem jest zachowanie jakości w warszawskich szkołach, stąd podwyżki dla nauczycieli, indywidualne doradztwo dla uczniów oraz przygotowanie miejsc dla podwójnego rocznika – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podczas prezentacji programu „Warszawa dla uczniów” w wolskiej szkole podstawowej.

Warszawa dla uczniów to:

1. 100 złotych rocznie dla stołecznych uczniów na wyjścia do instytucji kultury, nauki czy sportu. Już w tym miesiącu dyrektorzy warszawskich szkół dostaną z budżetu miasta dodatkową pulę pieniędzy – 15 mln zł – na finansowanie udziału uczniów w wydarzeniach kulturalnych, naukowych, sportowych, odbywających się poza szkołą, w tym na zakup biletów do instytucji nauki, kultury, sportu, kin, teatrów, muzeów, galerii. Na wyjścia do takich miejsc jak Centrum Nauki Kopernik, zoo, Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

2. Podwyżki dla nauczycieli

Warszawa zabezpieczyła w tegorocznym budżecie 39 mln zł na zapowiedziane w programie „Warszawa dla wszystkich” podwyżki dla nauczycieli – 250 zł dla stażystów z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym oraz 270 zł dla nauczycieli kontraktowych z tymi samymi kwalifikacjami. Już teraz podwyżki otrzymają także nauczyciele mianowani, którzy mają najniższą płacę zasadniczą. 7 marca Rada Warszawy ma podjąć stosowną uchwałę, na podstawie której nauczycielom zacznie być wypłacana wyższa pensja zasadnicza, z wyrównaniem od początku roku. Wyższe wynagrodzenie otrzyma 9,6 tys. nauczycieli. To ma być pierwszy etap podwyżek.

3. Budowa nowych szkół i przedszkoli

Zgodnie z zapowiedzą z programu, przyspieszono budowę nowych szkół i przedszkoli. W tej chwili powstaje 15 nowych szkół podstawowych dla ponad 10 tys. uczniów. Z dwóch z nich – przy ul. Warzelniczej i ul. Myśliborskiej – dzieci będą mogły korzystać już we wrześniu. Za kilka dni mają zostać podpisane umowy na budowę dwóch szkół na Targówku i jednej na Żoliborzu. Stale są rozbudowywane i modernizowane pozostałe budynki oświatowe. Na 12 największych modernizacji szkół przeznaczono blisko 190 mln zł. To m.in. szkoły przy ul. Kawęczyńskiej, ul. Cietrzewia, szkoła specjalna przy Różanej czy budynek przy ul. Twardej przeznaczony na ośrodek dla dzieci niedosłyszących.

4. Indywidualne doradztwo dla nastolatków

Władze Warszawy chcą pomóc uczniom w wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Udało się zwiększyć liczbę doradców i ich dyżurów (w Pałacu Młodzieży i na ul. Starej). W związku z falą “podwójnego rocznika” są organizowane Warszawskie Dni Doradztwa Zawodowego. Pierwsze spotkanie, które odbyło się 23-24 lutego w Pałacu Młodzieży, cieszyło się tak dużym powodzeniem, że zaplanowano dodatkowe spotkania w trzy weekendy (23-24 i 30-31 marca oraz 6-7 kwietnia). Przedłużono marcowe targi edukacyjne oraz wydano nowy poradnik dla uczniów i rodziców. Warszawa ubiega się także o dotację unijną na program kształcenia nowych doradców zawodowych. Rozstrzygnięcie konkursu już w marcu.

5. Przygotowania szkół na podwójny rocznik

– Ochronimy nasze dzieci przed złymi skutkami PiS-owskiej „deformy” systemu edukacji. Choć w tym roku do szkół ponadpodstawowych pójdzie podwójny rocznik uczniów, wszystkim zagwarantujemy możliwość nauki. Dzięki lepszemu zagospodarowaniu przestrzeni, modernizacjom oraz – tam gdzie to konieczne – zwiększeniu liczby uczniów w klasach, w warszawskich szkołach ponadpodstawowych utworzymy rekordowe 43 tys. miejsc – zapowiadają urzędnicy ze stołecznego ratusza. – Koszty dostosowania szkół do podwójnego rocznika wzięła na siebie Warszawa, rząd nie pomógł finansowo rozwiązać problemu, który sam wywołał – zaznaczają.

6. Edukacja samorządowa

Kolejne projekty stołecznego samorządu stworzone z myślą o młodzieży to rozwój unikatowych programów wspierających ich aktywność społeczną i obywatelską: „Warszawska Akademia Młodych Liderów”, „Samorządna młodzież”, „Aktywna warszawska młodzież” oraz „Tym razem głosuję” zachęcający młodych ludzi do uczestnictwa w wyborach do europarlamentu. Jeden z nich to „Samorządy mają moc”, który jako pierwszy w Polsce systemowo pomaga uczniom, wspólnotom szkolnym – czyli samorządom uczniowskim, radom pedagogicznym, radom rodziców w uspołecznienia szkoły. W szczególności w prowadzeniu dialogu i współdecydowaniu uczniów o statucie czy regulaminie szkoły, ofercie zajęć pozalekcyjnych, przestrzeni szkolnej, finansach szkolnych. W projekcie uczestniczy 70 szkół, z warsztatów i pomocy mentorów oraz doradców korzysta 600 uczniów, 500 nauczycieli i rodziców.

7. Dłużej działające świetlice

Już w 106 szkołach świetlice działają do godz. 18.00. Tylko w osiemnastu szkołach świetlice działają do 17.00.

8. Opieka psychologa i pedagoga w każdej szkole

We wszystkich warszawskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych jest zatrudniony psycholog lub pedagog. W 83 procentach szkół podstawowych i 58 procentach szkół ponadgimnazjalnych zatrudniony jest jednocześnie psycholog i pedagog – do końca 2019 roku mają zostać podniesione oba te wskaźniki.

9. Pilotażowy program zajęć dodatkowych dla każdego ucznia

Już w tym miesiącu rusza pilotażowy projekt finansowania zajęć pozalekcyjnych dla warszawskich uczniów szkół podstawowych. Dyrektorzy 18 wybranych szkół w czterech dzielnicach (Ursynów, Praga-Południe, Wesoła, Wola) otrzymają specjalną pulę pieniędzy – 4 mln zł, z której będą finansowane dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia językowe, sportowe, muzyczne itp. Zajęcia będą realizowane w grupach co najmniej 8-osobowych, na podstawie projektów zgłaszanych przez nauczycieli, w porozumieniu z rodzicami. Wybrany model będzie pozwalał na finansowanie np. zajęć z native speakerami. Pilotaż będzie trwał kilka miesięcy i posłuży wypracowaniu najlepszego sposobu finansowania zajęć pozalekcyjnych przez Warszawę. Głównym celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów oraz ułatwienie życia rodzicom, którzy nie będą musieli wozić dzieci na zajęcia poza szkołą. Pilotażem objęto 10 tys. uczniów.

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest