Wspólnie powalczą o parkingi i czyste powietrze

W piątek, 26 kwietnia, w Urzędzie Gminy w Michałowicach sfinalizowano dwie ważne umowy między samorządami. Pierwsza dotyczy inwestycji związanych z ochroną środowiska, druga natomiast zakłada budowę nowych i uporządkowanie już istniejących parkingów.
Fot. Urząd Gminy Michałowice. Porozumienie o współpracy podpisali włodarze z sześciu gmin.

Pierwsza z umów dotyczyła współpracy z miastem Sulejówek w ramach programu „Czyste powietrze”. Na mocy porozumienia Michałowice i Sulejówek w drodze przetargu wyłonią firmę doradczą, której zadaniem będzie wspieranie mieszkańców w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie z różnych źródeł zewnętrznych wymiany kotłów centralnego ogrzewania, termomodernizacji i instalacji OZE. Firma doradcza będzie otrzymywać wynagrodzenie za skuteczne pozyskanie i rozliczenie dotacji.

Druga umowa dotyczyła współpracy pięciu miast i gminy Michałowice. Do michałowickiego ratusza przyjechali: burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, prezydent Pruszkowa Paweł Makuch, burmistrz Milanówka Piotr Remiszewski, prezydent Żyrardowa Krzysztof Chrzanowski i wiceburmistrz Sulejówka Remigiusz Górniak. Gospodarzem spotkania była wójt Michałowic Małgorzata Pachecka.

Na mocy umowy samorządy będą wspólnie ubiegać się o dofinansowanie budowy dziesięciu parkingów typu Park&Ride, na których w sumie znajdzie się 619 miejsc postojowych dla samochodów, 456 miejsc dla rowerów, 33 miejsca dla osób z niepełnosprawnością, trzy miejsca z ładowarkami dla samochodów elektrycznych i dziesięć stanowisk do ładowania rowerów elektrycznych. Uporządkowany zostanie „dziki” parking przy ul. Kolejowej w Komorowie i zmodernizowany na ul. Ceglanej (obecnie obsługiwany przez WKD). Dzięki temu, na ul. Kolejowej znajdą się 34 miejsca parkingowe, 25 miejsc na rowery, dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnością oraz stacja ładowania samochodów i rowerów elektrycznych. Na ul. Ceglanej znajdzie się 25 miejsc na samochody, 20 na rowery, dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnością i po dwa miejsca do ładowania samochodów i rowerów elektrycznych. Wspólnie gminy wnioskują o dofinansowanie w kwocie 19 898 104,59 zł netto, czyli 24 251 155,11 brutto.

Źródło: Urząd Gminy Michałowice

Facebooktwitterredditpinterest