Nareszcie! Koniec „bramek” w Pruszkowie, pracują nad poszerzeniem autostrady

Na autostradzie A2, w rejonie Pruszkowa, od kilku dni nie trzeba już zwalniać, by przejechać przez nieczynny Punkt Poboru Opłat. Kierowcy mogą jeździć na wprost, dwoma pasami ruchu w każdą stronę, z dozwoloną prędkością do 140 km/h.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA. Inwestycję udało się zakończyć blisko dwa tygodnie przed planowanym terminem.

W ramach prac rozebrano jedenaście wysp segregacyjnych i wyremontowana została nawierzchnia betonowa. Prace związane z rozbiórką prowadzone były w centralnej części Punktu Poboru Opłat (PPO) i nie powodowały utrudnień w ruchu, który odbywał się dwoma skrajnymi pasami po obu stronach placu.

Dotychczas kierowcy przejeżdżając przez nieczynny Punkt Poboru Opłat musieli zwalniać do prędkości 40 km/h i stosować się do zmienionej organizacji ruchu, przejeżdżając przez zwężone fragmenty drogi. Od kilku dni PPO Pruszków nie powoduje już utrudnień. Kierowcy mogą przejechać na wprost, dwoma pasami ruchu w każdą stronę, z dozwoloną prędkością do 140 km/h, czyli obowiązującą standardowo na autostradach. Inwestycję udało się zakończyć blisko dwa tygodnie przed planowanym terminem. Najważniejsze, że przejazd przez nieczynny Punkt Poboru Opłat, zarówno w wakacje, jak i po nich, będzie szybszy i bezpieczniejszy dla podróżujących autostradą A2.

Kalendarium:

6 grudnia 2018 r. - podpisanie programu inwestycji

15 marca 2019 r. - rozpoczęcie robót budowlanych

17 czerwca 2019 r. - faktyczny termin zakończenia inwestycji i wprowadzenie nowej organizacji ruchu

30 czerwca 2019 r. - planowany termin zakończenia inwestycji

Z Warszawy do Łodzi jeszcze sprawniej

Obecnie trwa opracowanie dokumentacji dla rozbudowy autostrady A2 Warszawa-Łódź. W marcu zostały podpisane umowy na opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej dla poszerzenia o dodatkowe pasy ruchu autostrady A2 na odcinku węzeł Łódź Północ-węzeł Konotopa.

Rozbudowa autostrady A2 od Łodzi do Warszawy będzie polegać na dobudowie trzeciego pasa ruchu od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków, a na odcinku węzeł Pruszków-węzeł Konotopa czwartego pasa ruchu. Dobudowa będzie realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni autostrady A2, z wykorzystaniem szerokiego pasa rozdziału przewidzianego podczas budowy trasy pod przyszłe poszerzenie. Inwestycja pozwoli na dostosowanie parametrów technicznych autostrady A2 do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu, zwiększenie przepustowości i usprawnienie połączenia drogowego pomiędzy Warszawą a Łodzią.

Prace przygotowawcze będą prowadzone do 2021 roku. Budowa dodatkowych pasów została przewidziana na okres nawet do trzech lat, ze względu na to, że prace są planowane bez wyłączania odcinka z ruchu. Łączny koszt rozbudowy może wynieść około 600 mln zł.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Facebooktwitterredditpinterest