Uwaga! Włamywacze w Starych Babicach

Podczas ostatniej doby na terenie Kwirynowa i Klaudyna miały miejsce kradzieże z włamaniem do domów. Policjanci otrzymali też sygnały o osobach kręcących się na terenie prywatnych posesji.
Fot. TheDigitalWay/pixabay.com. Policjanci z komendy w Starych Babicach apelują o zachowanie czujności.

Podczas ostatniej doby na terenie Kwirynowa i Klaudyna doszło do dwóch zdarzeń, gdzie nieznani sprawcy dokonali kradzieży z włamaniem do domów. Mundurowi otrzymali też sygnały o osobach kręcących się po terenie prywatnych posesji. Dlatego policja prosi mieszkańców o przejrzenie monitoringów z ostatniej doby, a szczególnie z godzin wieczornych i nocnych (19.00-5.00), i zwrócenie uwagi na nieznane osoby kręcące się w okolicach posesji oraz na pojazd, którym się poruszają.

O wszystkich zarejestrowanych na monitoringu sytuacjach, które wzbudzą niepokój, należy poinformować Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Starych Babicach pod numerem telefonu (22) 60 43 220 lub dyżurnego jednostki pod numerem telefonu (22) 752 80 00. Można kontaktowac się również drogą elektroniczną: oficer.prasowy.warszawa-zach@ksp.policja.gov.pl.

Policjanci radzą, jak uchronić się przed włamaniami

Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, czy kradzieżom. Porozmawiaj z sąsiadem o bezpieczeństwie w waszym miejscu zamieszkania i ustalcie, jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Niezwłocznie należy zatelefonować do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Starych Babicach, tel. 22 752 80 00 lub na numer alarmowy 112, gdy:

zauważysz cokolwiek, co wzbudzi twój niepokój w miejscu zamieszkania;

usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;

zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;

zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby w okolicy posesji sąsiada, lub na ulicy;

przypadkowo staniesz się świadkiem włamania, kradzieży lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo;

widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast powiadom dyżurnego;

opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do domu i poproś o zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach, wyjmowanie ze skrzynki twojej korespondencji. To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa. Pamiętaj! Dzisiaj pomożesz ty – jutro pomogą tobie!

Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania?

Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego, gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania, niezwłocznie wezwijmy na miejsce policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło – w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Starych Babicach

Facebooktwitterredditpinterest