Władze Warszawy wściekłe na rząd za chaos śmieciowy. Alarmują: Czteroosobowa rodzina zapłaci za wywóz odpadów prawie 100 zł miesięcznie!

Wszystkie miasta są dotknięte nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wzrost kosztów gospodarki odpadów oraz chaos spowodowany decyzjami władz państwa dotyka kieszeni mieszkańców. Warszawa wraz z innymi gminami musi wprowadzić nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych.
Fot. meineresterampe/pixabay.com. Zdaniem władz Warszawy, rząd narzucił gminom bardzo kosztowny system selektywnej zbiórki odpadów.

– Dziś widzimy efekty chaosu, które wprowadził rząd PiS w gospodarce odpadami. Błędy tego systemu, przed którymi przestrzegaliśmy, zostały przerzucone na samorządy. Teraz wszystkie gminy są zobowiązane do zmiany swoich regulaminów utrzymania czystości. Miasta i ich mieszkańcy są zmuszone płacić za fatalną politykę władz państwa – powiedział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Bardzo kosztowny system

Stołeczni urzędnicy podkreślają, że rząd narzucił wszystkim gminom w Polsce bardzo kosztowny system selektywnej zbiórki odpadów. Docelowo wymusza on oraz zwiększoną (prawie dwa razy) pracę przewozową firm odbierających, konieczność kupna nowych pojazdów i pojemników, co powoduje drastyczny wzrost kosztów odbioru odpadów. Wpływają na to również większe koszty paliwa (o 40 proc. w latach 2016-2019) i wynagrodzenia dla operatorów (wzrost płacy minimalnej o 21,6 proc. w latach 2016-2019). Dodatkowo system obciążony jest wysokimi stawkami za zagospodarowanie odpadów komunalnych Ponadto rząd wprowadził skokowe podwyżki opłat środowiskowych. Z 24 zł za tonę odpadów w 2017 roku do aż 270 zł za tonę w 2020 roku (wzrost 1100 proc!) – to konsekwencja Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 2017 roku.

Obniżka opłat tylko dla firm

– Kłamstwem jest powtarzanie przez przedstawicieli rządu, że gminy mogą zarabiać na surowcach wtórnych. Koszt ich pozyskania, segregowania i doczyszczania jest kilka razy wyższy niż ceny, jakie obecnie są na rynku. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że surowców nikt nie kupuje, bo nie ma na nie popytu – powiedział wiceprezydent Olszewski. Minister Środowiska wprowadził we wrześniu 2019 roku maksymalną stawkę opłat dla firm na bardzo niskim poziomie. Warszawa, nawet przy zastosowaniu najwyższych, dozwolonych w prawie opłat dla przedsiębiorstw (np. galerii handlowych, restauracji), nie ma wystarczających środków na obniżenie stawek dla mieszkańców. Firmy pokryją tylko 14 proc. kosztów całkowitych systemu gospodarki odpadami komunalnymi, a nie 30 proc., tak jak było dotychczas. Tymczasem liczba pojemników dla nieruchomości niezamieszkałych zwiększy się o 90 proc. – Rząd obiecywał, że nowelizacja obniży opłaty za śmieci, ale nie wspomniał, że tylko dla firm... – podkreślił Olszewski.

Wsparcie innych gmin

Te wszystkie czynniki powodują, że w 2020 roku Warszawa dołączy do pozostałych polskich miast oraz gmin i zmieni system opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Tylko w metropolii warszawskiej zrobiły to już wszystkie gminy (z wyjątkiem Karczewa), a niektóre szykują się już do kolejnych podwyżek. – Jesteśmy w momencie dużego chaosu, co spowodowało, że musieliśmy podnieść ceny. Chcemy, by Ministerstwo Środowiska w końcu zaczęło z nami rozmawiać – powiedział Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego

Obowiązek segregacji

Zgodnie z nowelizacją przepisów, zostanie wprowadzony obowiązek selektywnej zbiórki odpadów. Skutkiem niewypełniania tego obowiązku będzie konieczność zapłaty dwukrotności stawki podstawowej (dopuszczalna w ustawie maksymalna stawka to czterokrotność). Dla zabudowy wielorodzinnej miasto wprowadzi opłaty wg powierzchni lokali mieszkalnych. Stawki miesięczne będą degresywne. W lokalach do 60 mkw. – 1,20 zł za mkw. Za każdy metr powyżej 60 mkw. do 120 mkw. – 0,88 zł/mkw. Za każdy metr powyżej powierzchni zamieszkałej 120 mkw. – 0,56 zł/mkw.

Prawie 100 zł za śmieci miesięcznie

Nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe będą objęte stałą, ryczałtową opłatą roczną – 169,3 zł. Hotele - 11,85 zł/msześc. wody. Zabudowa mieszana (np. salon fryzjerski w kamienicy) – stawka jak dla zabudowy wielorodzinnej. Co to oznacza dla mieszkańców? Rodzina czteroosobowa (i większa), mieszkająca w mieszkaniu 40-79 mkw. dziś płaci 37 zł miesięcznie. Będzie płaciła 48- 88,72 zł, w zależności od metrażu. Rodzina dwuosobowa, mieszkająca w mieszkaniu 30-45 mkw. obecnie płaci 19 zł. Po zmianie będzie płaciła 36-54 zł. Jeśli czteroosobowa (i większa) rodzina mieszka w domu jednorodzinnym – dziś płaci 60 zł. W nowym systemie będzie płaciła 94 zł. Rodzina dwuosobowa mieszkająca w domu jednorodzinnym płaci obecnie 45 zł, po zmianie zapłaci 94 zł.

Pomoc osłonowa

Nowy system może być obciążeniem dla niektórych rodzin, zwłaszcza tych, które mieszkają w relatywnie dużym lokalu, a są w trudnej sytuacji materialnej. Dlatego Warszawa zabezpieczyła środki na system osłonowy - zakłada on możliwość wsparcia pomocą celową na opłacenie rachunków za opłatę odpadową.

Od kiedy nowy system?

O nowym systemie opłat za odbiór odpadów komunalnych zadecydują ostatecznie stołeczni radni. Jeśli nowelizacja przepisów regulaminu pojawi się na sesji Rady Warszawy 28 listopada, nowe stawki będą wprowadzone na początku lutego 2020 roku.

Źródło: um.warszawa.pl (Śródtytuły pochodzą od redakcji)

Facebooktwitterredditpinterest