AMG, czyli trzy litery, które rozpalają wyobraźnię. Wszystko, co musisz wiedzieć o sportowych Mercedesach [ART. SPONSOROWANY]

AMG. Te litery od pół wieku rozpalają wyobraźnię miłośników motoryzacji na całym świecie. Widząc Mercedesa z tym oznaczeniem na klapie bagażnika, od razu wiemy, że nie ma nawet co próbować wygrać z nim na światłach, ponieważ najpierw ryknie on z potężnego wydechu, a chwilę później zniknie za horyzontem. Bajeczne auta. Jednak wciąż tylko auta i trzeba o nie dbać jak o wszystkie inne.
Fot. mat. promocyjne.Serwis Mercedes-Benz Autoreduta mieści się przy ul. Ojcowskiej 2 w Warszawie.

Tak to się zaczęło…

Dwójka inżynierów, Hans Werner Aufrecht i Erhard Melcher, ponad pół wieku temu pracowała dla koncernu Mercedesa. Młodzi, pełni pomysłów i zapału. Ich celem było stworzenie usportowionej wersji któregoś z tamtejszych modeli. Chcieli, aby brał on udział w wyścigach, chcieli nadać marce nie tylko eleganckiego, ale i sportowego sznytu. Ówczesne władze potentata ze Stuttgartu miały jednak odmienne zdanie.

W związku z tym, że po dwóch latach prac nad modelem 300 SE, który wygrał zresztą w German Touring Car Championship, szefowie nadal uważali, że sport dla Mercedesa jest zbędny, Aufrecht i Melcher postanowili odejść i założyć własną firmę. Tak właśnie, w 1967 roku narodziło się AMG. Trzecia litera pochodziła od Grossaspach, miasta urodzenia Aufrechta.

Szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Mercedes jednak nie tęsknił za swoimi byłymi pracownikami, mimo że ci pracowali właśnie na jego modelach. Aż do 1988 roku, kiedy to wspólnymi siłami stworzyli model 190E AMG. Dwa lata później współpraca ta była już stała, a w 2005 roku Daimler wykupił firmę.

Popularność sportowych modeli Mercedesa rosła z roku na rok. W związku z tym, poza specjalnymi modelami, jak AMG GT czy SLS AMG, pracowano nad modelami z konkretnych klas. Wciąż były to jednak pojedyncze serie. Dziś natomiast AMG występuje w każdym segmencie. Od A klasy (zwanej pieszczotliwie „baby AMG”, ze względu na wyłącznie czterocylindrowy silnik), przez limuzyny klasy S, po niezniszczalną klasę G. Wszystko po to, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Wyjątkowe auto wymaga wyjątkowej opieki

Mercedes to auta klasy premium. Kiedy dodamy do tego sportowe osiągi, otrzymujemy sportowe auto klasy premium. Naszpikowane elektroniką oraz specjalnie dedykowanymi podzespołami, które wyróżniają auto z tłumu. Specjalne zawieszenie, układ hamulcowy czy wydechowy to tylko część mechaniki, która wspiera ręcznie składaną jednostkę napędową.

Dlatego też taki pojazd należy serwisować wyłącznie u specjalistów, którzy wiedzą jak się z tym wszystkim obchodzić. Przykładem takiego warsztatu jest Autoreduta. Jej serwis Mercedesa w Warszawie to gwarancja rzetelnie wykonanej pracy oraz użycia technik, narzędzi oraz części zalecanych przez producenta. Dzięki temu kierowca nie musi się obawiać o swoje auto. Wszystkie czynności zostaną przeprowadzone zgodnie ze ściśle określonymi wytycznymi.

Facebooktwitterredditpinterest