Bill Gates: filantrop i magnat znany z ogromnej ambicji

28 października swoje urodziny obchodzi współzałożyciel firmy Microsoft, miliarder Bill Gates. Warto zapoznać się z jego sylwetką.
Fot. BigStockPhoto. Kluczem do sukcesu miliardera jest doskonała organizacja czasu.

Obecnie drugi na liście najbogatszych ludzi na świecie z majątkiem szacowanym na 106 miliardów dolarów. Były prezes zarządu Microsoftu i współzałożyciel firmy, główny architekt oprogramowania. Znany ze swoich wizjonerskich pomysłów, planował również rozwijanie biznesu w Warszawie. Kim jest ten filantrop i magnat znany z twardego charakteru i ogromnej ambicji. Jak Bill Gates osiągnął tak oszałamiający sukces?

Na szczycie

W okresie między 1995 a 2007 rokiem Bill Gates był numerem jeden na liście najbogatszych ludzi magazynu Forbes. Pewnie utrzymałby nadal tę pozycję, ale zaczął mocno angażować się charytatywnie – przekazuje wielomilionowe darowizny. Do tego warto też dodać, że akcje Microsoftu zaczęły spadać, co także przyczyniło się do pomniejszenia majątku Gatesa. Mimo wszystko pozostaje jednym z najbogatszych ludzi, obecnie ustępując miejsca tylko Jeffowi Bezosowi z Amazonu.

Gates zarobił fortunę głównie jako współzałożyciel Microsoftu, ale ma także smykałkę do inwestowania. Lubi inwestować na giełdzie – zainwestował większość swojego majątku, ma obecnie tylko 1% akcji Microsoft. Inwestowanie w aktywa to dobra opcja na zarobienie dodatkowych środków czy nawet poważne wzbogacenie się. Trzeba tylko grać umiejętnie i dywersyfikować ryzyko. Najlepiej handlować na różnych serwisach online i to nie tylko akcjami, ale też np. walutą. W tym celu poczytaj opinie o forex, by wiedzieć, gdzie warto ulokować środki.

Krótka biografia Gatesa

Kim był Gates zanim został miliarderem? Kilka najważniejszych faktów z życia Wiliama Henry’ego Gatesa III, bo to jego pełne imię:

  • Urodził się w Seattle 28 października 1955 roku.

  • Pochodzi z dobrej i zamożnej rodziny o korzeniach niemiecko-szkocko-angielskich – jego ojciec był prawnikiem, a matka działała w zarządzie First Interstate BancSystem i United Way. Także dziadkom się powodziło.

  • Według planów rodziny Bill miał zostać prawnikiem.

  • Był wyróżniającym się uczniem, któremu świetnie szło w naukach ścisłych.

  • W wieku 13 lat zaczął współpracę z Computer Center Corporation, sprawdzając błędy w oprogramowaniu pisanym w języku BASIC.

  • Zaczął studia prawnicze na Harvardzie w 1973 roku, ale szybko rezygnował.

  • W 1975 roku wraz z Paulem Allenem podpisał kontrakt z MITS na rozprowadzanie mikrokomputera oraz interpretera języka BASIC.

MS-DOS kluczem do sukcesu

Allen odszedł do MITS, Gates zaś rzucił studia i zaczął własny biznes pod nazwą Microsoft. Początkowo firma współpracowała z MITS, ale w 1976 roku usamodzielniła się. Cztery lata później Microsoft zaczął kooperację z IBM, który chciał zlecić wypuszczenie interpretera BASIC dla komputera osobistego IBM PC. Inna firma miała zapewnić system operacyjny dla urządzenia. Ostatecznie Microsoft przejął tę funkcję i stworzył MS-DOS. Zachował do systemu prawa majątkowe i dzięki temu osiągnął niebotyczne zyski. Gates zaś został bogaczem.

Kontrowersyjne decyzje

Microsoft jako ogromna korporacja nie uniknął oskarżeń o monopolizację rynku. W 1999 roku uznano firmę za winną łamania ustawy Shermana o nieuczciwej konkurencji oraz nielegalnej monopolizacji rynku. Gates miał decydujący głos w sprawie strategii Microsoftu w latach 1975-2006 i wszystkie decyzje były przez niego akceptowane – także te kontrowersyjne, uznawane za łamanie prawa. Zawsze bronił firmy przed atakami mediów, polityków, konkurencji etc.

Dobroczynność

Gates postanowił na przełomie wieków, że zajmie się spełnianiem nie tylko swoich snów, ale też pomocą innym. Założył z żoną Melindą fundację. To dla niej porzucił codzienną pracę w firmie w 2008 roku. Do tej pory przekazał fundacji 35.8 miliardów dolarów.

Cechy decydujące o sukcesie

Jaki jest Bill Gates? Uwielbia rywalizację i ona go napędza do działania. Ponadto ma niebywały talent do organizacji własnego czasu i doskonale ustala priorytety. W ciągu dnia poświęca się pięciominutowym spotkaniom i aktywnościom, bo uważa, że najlepiej działać krótko i intensywnie. Pomysły zapisuje w notatniku, z którym się nie rozstaje. Sprawia wrażenie jakby mało pracował, ale mimo to osiąga rezultaty.

Życie prywatne

Gates ma żonę i trójkę dzieci. Często gra w tenisa ora w brydża ze znajomymi. Nie zna żadnego języka obcego. Śpi minimum 7 godzin na dobę – kładzie się spać i wstaje wcześnie. Czyta podobno 50 książek rocznie, to jego ulubione zajęcie.

Facebooktwitterredditpinterest