Pierwsza umowa podpisana. Coraz bliżej tramwaju do Wilanowa

Warszawscy tramwajarze podpisali pierwszą umowę związaną z budową tramwaju z Pola Mokotowskiego do Wilanowa. To największa inwestycja związana z rozbudową sieci tramwajowej zaplanowana na najbliższe lata.
Fot. um.warszawa.pl. Wkrótce w stolicy przybędzie około 20 km nowych tras tramwajowych

Projektowaniem nowej trasy zajmie się krakowska firma Progreg, która będzie musiała także zdobyć wszystkie zgody i pozwolenia administracyjne pozwalające przeprowadzić roboty budowlane. W ciągu 15 miesięcy wykonawca opracuje projekty budowlane. Wartość całej umowy wyniesie blisko 7,7 mln zł.

Jaką trasą pojedzie tramwaj do Wilanowa?
Trasa zacznie się przy stacji metra Pole Mokotowskie, następnie będzie przebiegać ul. Rakowiecką do Puławskiej. Dwudziestometrową różnicę poziomów w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaj pokona ul. Goworka i Spacerową. Dalej trasa przebiegnie prosto ul. Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów. Trasa będzie miała dwie odnogi – pierwsza w ciągu ul. Gagarina aż do Czerniakowskiej. Druga odnoga będzie zabudowana w ul. św. Bonifacego aż do pętli autobusowej Stegny. Główna trasa do Miasteczka Wilanów przebiegać będzie Aleją Rzeczpospolitej, a końcowy terminal znajdzie się w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Branickiego.

Czas przejazdu
Czas przejazdu trasą tramwajową o długości 12 km z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut, do stacji metra Pole Mokotowskie – około 18 minut

Terminy
Realizację umowy na roboty budowlane zaplanowano między 2021 a 2023 rokiem. Budowa trasy jest dofinansowana z środków unijnych na lata 2014-2020. Inwestycji towarzyszy także zakup nowych tramwajów, na które podpisano umowę w czerwcu. Producent dostarczy ich nawet 213. Kolejnym elementem inwestycji jest budowa nowej, piątej zajezdni na Annopolu.

Największe inwestycje w historii
Warszawa realizuje największy w historii Polski program inwestycji tramwajowych – w stolicy przybędzie około 20 km nowych tras tramwajowych. W najbliższych latach tramwaje pojadą m.in. tunelem do Dworca Zachodniego, do Wilanowa i na Gocław. Tramwaje Warszawskie przygotowują się też do budowy trasy na ul. Kasprzaka. Rozpoczęły się już pierwsze prace na nowej trasie między Nowodworami a Winnicą.

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest