Gigantyczny przekręt w Wólce Kosowskiej! Wyprowadzili za granicę prawie 9 miliardów złotych

18 osób zatrzymanych, przeszukania w ponad 60 miejscach i rozbita zorganizowana grupa przestępcza – to efekt kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA). Grupa przetransferowała co najmniej 8,6 mld zł za granicę za pośrednictwem krajowej instytucji płatniczej.
Fot. CBA. Funckjonariusze zatrzymali w sprawie 18 osób.

Funkcjonariusze warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie prowadzą od kilku miesięcy postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa za pośrednictwem krajowej instytucji płatniczej wytransferowała poza granice kraju co najmniej 8,6 mld zł. Środki te miały pochodzić z nieuiszczania należności podatkowych lub ich płatności w niepełnym wymiarze. Jak informują przedstawiciele CBA, grupa działała w ramach 26 firm zarządzanych przez obywateli Polski, Wietnamu, Chin i Ukrainy, którzy swoją działalność gospodarczą prowadzili głównie na terenie Wólki Kosowskiej. Podejrzani mogli działać na terenie kraju od 2016 do 2019 roku.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika także, że firmy nie składały sprawozdań finansowych do KRS lub też składały je wykazując dochody i obroty nieporównywalne do wysokości zlecanych transferów pieniężnych. Poniesiona przez Skarb Państwa szkoda w postaci nieuiszczanych podatków VAT i CIT jest aktualnie wyliczana.

Kilka dni temu blisko 300 agentów CBA, przy wsparciu Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej, zatrzymało 18 osób. Wśród nich jest prezes krajowej instytucji płatniczej oraz pięć osób zarządzających firmą. Pozostali zatrzymani to osoby transferujące środki płatnicze. Jednocześnie prowadzone są przeszukania w ponad 60 miejscach zamieszkania oraz prowadzenia działalności gospodarczych. Jak podkreślają przedstawiciele CBA, śledztwo jest wielowątkowe i rozwojowe.

Źródło: Centralne Biuro Antykorupcyjne

Facebooktwitterredditpinterest