Dworek Chełmońskich: Pod Grodziskiem powstaje kolejne urokliwe miejsce do odpoczynku z rodziną

Władze Grodziska Mazowieckiego wciąż starają się organizować dla mieszkańców nowe placówki kulturalne i tereny rekreacyjne. Już wkrótce na mapie gminy pojawi się kolejny taki obiekt.
Fot. UM Grodzisk Mazowiecki. Koszt rewitalizacji dworku to prawie 2,9 mln zł.

Rewitalizację dworku Chełmonie położonego w miejscowości Adamowizna władze Grodziska planują od kilku dobrych lat. Kiedyś mieszkał tu brat znanego malarza Józefa Chełmońskiego. Budynek wraz z okalającym go dwuhektarowym parkiem krajobrazowym, w którym znajdują się m.in. piękne pomnikowe okazy starych dębów, zwanych Dębami Chełmońskiego, przez długi okres był praktycznie niewykorzystany. Wkrótce to się zmieni. W sierpniu ubiegłego roku władze gminy podpisały umowę dotyczącą rewitalizacji dworku Chełmońskich z firmą Izolbud sp. z o.o. z Warszawy. Wcześniej realizacji inwestycji podjął się inny wykonawca, jednak trzeba było rozwiązać z nim umowę, ponieważ nie wywiązywał się z zaplanowanych prac.

– Wierzę, że tym razem wszystko się uda i inwestycja zostanie szybko i sprawnie zrealizowana. Firma, z którą podpisujemy umowę ma dobre notowania na rynku. Poza tym taki przypadek, jaki mieliśmy, że trzeba było rozstać się z wykonawcą, zdarza się naprawdę bardzo rzadko – powiedział Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Urszula Chrzanowska, naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim poinformowała, że umowa przewiduje odtworzenie drewnianego, zabytkowego dworku wraz ze stylowym umeblowaniem. Wykonane tu zostaną także ścieżki parkowe i ogródek domowy, który kiedyś istniał.

Termin zakończenia robót przy dworku Chełmońskich zaplanowano na 30 września. – Prace nad jego odbudową postępują bardzo dobrze. Być może już jesienią zyskamy kolejne miejsce na odpoczynek z rodziną – poinformowali urzędnicy z grodziskiego ratusza. Koszt inwestycji wynosi 2 899 837,31 zł. brutto. Na rewitalizację gmina uzyskała dotację z funduszy europejskich. Dworek Chełmońskich ma być docelowo wykorzystywany na działania kulturalno-edukacyjne i turystyczne.

Facebooktwitterredditpinterest