Piec do pizzy: elektryczny czy opalany drewnem? [ART. SPONSOROWANY]

Tradycyjna włoska pizza już wiele lat temu podbiła serca Polaków. Ceni się ją za to, że potrafi zaspokoić nawet największy głód, jest doskonała na każdą okazję i zachwyca różnorodnością smaków. A co zrobić, aby była idealna? Do przygotowania tej potrawy w lokalu niezbędny jest profesjonalny piec do pizzy. Na rynku dostępne są różne warianty tego urządzenia. Elektryczny czy opalany drewnem – który warto wybrać i dlaczego?
Fot. pexels.com. W pizzerii najważniejszym sprzętem jest profesjonalny piec do pizzy.

Rodzaje pieców do pizzy

W przypadku pizzerii najważniejszym sprzętem jest profesjonalny piec do pizzy. Jego wybór nie należy do łatwych ze względu na to, że producenci sprzętu dla gastronomii proponują wiele wariantów urządzenia.

Ogólnie piece do pizzy dzieli się na:

  • elektryczne, gazowe i opalane drewnem,
  • jedno- i wielokomorowe oraz tunelowe,
  • statyczne i obrotowe.

Cechy z poszczególnych grup wymienionych powyżej łączy się na wiele sposobów. Dzięki temu można zamówić np. zarówno statyczny piec do pizzy elektryczny, jak i piec do pizzy dwukomorowy opalany drewnem. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Wybór tego właściwego wymaga przeanalizowania wszystkich parametrów i dopasowania modelu do potrzeb oraz warunków technicznych lokalu.

piec-do-pizzy

Piec do pizzy tunelowy Pizza Group

Piec do pizzy elektryczny – najważniejsze cechy

Piec do pizzy zasilany elektrycznie to najczęściej wybierany model przez właścicieli lokali. Jest to wynikiem wysokiej funkcjonalności oraz niskiej ceny w stosunku do modeli gazowych czy opalanych drewnem. W ofercie sklepu Technica, która specjalizuje się w zaopatrzeniu gastronomii, piec do pizzy jednokomorowy można kupić już za kilka tysięcy złotych, podczas gdy profesjonalny piec do pizzy opalany gazem jest dwukrotnie droższy.

Niewątpliwą zaletą wszystkich urządzeń elektrycznych jest ich mobilność. Praktycznie jedynym niezbędnym warunkiem, który musi spełnić lokal, aby z nich korzystać, jest dostęp do gniazdka sieci energetycznej. Pozwala to na dowolne przemieszczanie pieca i dostosowanie jego położenia do warunków pomieszczenia, a nie do usytuowania przyłącza (jak to ma miejsce w przypadku pieców gazowych). Ponadto elektryczny piec do pizzy jest łatwy w obsłudze, a sterowanie elektroniczne pozwala na precyzyjne kontrolowanie temperatury i czasu wypieku.

piec-do-pizzy-1

Piec do pizzy elektryczny dwukomorowy RM Gastro

Profesjonalny piec do pizzy opalany węglem i jego cechy

W porównaniu do urządzeń elektrycznych piec do pizzy opalany drewnem jest bardziej kosztownym sprzętem. Ponadto jego obsługa wymaga kunsztu i doświadczenia od pizzermana. Wynika to z faktu, że kontrolowanie wielkości płomienia oraz związanej z nim temperatury nie jest automatyczne. Podobnie jak przy grillowaniu, kucharz musi sam nadzorować proces palenia i czas wypieku, kierując się doświadczeniem i intuicją.

Piec do pizzy jednokomorowy opalany drewnem ma duże wymiary, dlatego potrzebuje sporo miejsca w lokalu. Z drugiej strony jest atrakcyjny wizualnie i pozwala stworzyć charakterystyczny klimat tradycyjnych włoskich pizzerii. Bez problemu można go ustawić na widoku, zapewniając dodatkową atrakcję dla gości. Wielu smakoszy uważa też, że ciasto z takiego pieca ma niepowtarzalny smak.

Warto podkreślić fakt, że wybór pieca do pizzy opalanego drewnem może w znacznym stopniu podkreślić prestiż lokalu. Wypiek w nim przebiega w tradycyjnym stylu. Dlatego goście mają gwarancję, że na ich talerze trafią potrawy wysokiej jakości i przyrządzane w zgodzie z włoską recepturą.

Ile kosztuje piec do pizzy?

Wybierając wyposażenie pizzerii, każdy właściciel zastanawia się, ile kosztuje piec do pizzy. Zakres cen jest bardzo szeroki, a wydatek na konkretne urządzenie zależy od jego budowy, wielkości, źródła zasilania czy producenta.

piec-do-pizzy-2

Piec do pizzy elektryczny pięciokomorowy, sterowany elektronicznie Pizza Master

Przykładowo elektryczny piec do pizzy dwukomorowy można kupić w szerokim zakresie cen od ok. 3000 zł do ok. 40 000 zł – w zależności od modelu. Znacznie droższe są piece opalane drewnem – koszt ich zakupu przekracza nawet 40 000 zł.

Facebooktwitterredditpinterest