Koronawirus w powiecie warszawskim zachodnim: zakażenia w dwóch przedszkolach!

Sanepid przedstawił dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej na terenie powiatu warszawskiego zachodniego związanej z koronawirusem SARS-CoV-2. Do tej pory zmarły trzy osoby, 157 wyzdrowiało.
Fot. geralt/pixabay.com. Obecnie w powiecie warszawskim zachodnim 654 osoby objęto kwarantanną domową.

Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu warszawskiego zachodniego związana z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19 przedstawia się nastepująco:

Stan na 22 września 2020, godzina 13.00

Liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową: 654 (ostatnia doba 75)

liczba osób aktualnie objętych izolacją domową: 36 (ostatnia doba 1)

liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0

liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym: 10 (ostatnia doba 5)

liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 6 (ostatnia doba 0)

liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 190 (ostatnia doba 1)

liczba zgonów związanych z COVID-19: 3 (ostatnia doba 0)

liczba ozdrowieńców: 157 (ostatnia doba 5).

Potwierdzone zachorowania to zarówno przypadki zawleczone (powrót z zagranicy, z obszaru występowania wirusa), jak i przypadki rodzime – transmisja z kontaktu w kraju w ogniskach domowych lub zawodowych. Do tej pory zmarły trzy zakażone osoby: dwie kobiety w wieku 87 i 68 lat oraz 35-letni mężczyzna.

Tymczasem w poniedziałek, 21 września władze Ożarowa Mazowieckiego poinformowały, że zakażenie wirusem SARS CoV-2 odnotowano u jednej z osób zatrudnionych jako pomoc nauczyciela w oddziałach przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 2. Dyrekcja placówki natychmiast zawiadomiła sanepid, który prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Zakażony pracownik oraz osoby, które miały z nim bezpośredni kontakt, przebywają w izolacji domowej. Z kolei 18-osobowa grupa dzieci (3-4 latków) została objęta kwarantanną domową. Pozostałe oddziały przedszkolne i szkolne funkcjonują normalnie. Dyrektor szkoły Halina Władyka i burmistrz Ożarowa Paweł Kanclerz zapewniają, że są w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi, a wdrożone procedury i zasady są przestrzegane. – Wszystkich rodziców i opiekunów prawnych prosimy o obserwację stanu zdrowia dzieci uczęszczających do oddziałów przedszkolnych – zaapelowali.

We wtorek, 22 września, w Ożarowie odbyło się spotkanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego m.in. podjęto decyzję o dezynfekcji oddziałów przedszkolnych oraz zerówki, przeprowadzono rozmowę z przedstawicielami Rady Rodziców. Przeanalizowano różne scenariusze rozwoju wydarzeń, łącznie z koniecznością zamknięcia placówki. Zadecydowano, że obecnie nie występują przesłanki do podjęcia tego typu kroków.

Również we wtorek, 22 września okazało się, że zakażona koronawirusem jest również jedna z nauczycielek przedszkola w Broniszach. I w tym przypadku wdrożono odpowiednie procedury. 38 dzieci oraz pracownicy, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, zostali skierowani na kwarantannę. Zgodnie z wytycznymi sanepidu, od 23 do 28 września przedszkole jest zamknięte.

Facebooktwitterredditpinterest