Ruszyła budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego!

To obecnie największa inwestycja drogowa samorządu Mazowsza. Jej koszt to aż 145,5 mln zł, z czego 116 mln zł to dofinansowanie unijne. Planowany termin zakończenia prac to 2022 r.
Fot. pasja1000/pixabay.com. Obwodnicę wybuduje firma Strabag.

27 sierpnia, w sali widowiskowej Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, w obecności marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Tomasz Lewandowski podpisał umowę z przedstawicielami realizatora inwestycji firmy Strabag sp. z o.o. Marcinem Zarębą oraz Dietmarem Mazankiem. W spotkaniu uczestniczyli m.in. burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, wiceprzewodniczący sejmiku Mazowsza Marcin Podsędek oraz radni województwa mazowieckiego Anna Brzezińska i Piotr Kandyba.

– To największa inwestycja drogowa, jaką realizujemy na Mazowszu. Ma duże znaczenie komunikacyjne, odciąży centrum Grodziska Mazowieckiego poprzez przejęcie ruchu generowanego przez zjazd z autostrady A2. W sumie w tym roku na drogi w regionie przeznaczyliśmy 460 mln zł. Chciałbym, aby prace przebiegały sprawnie i szybko, bo wiem doskonale, jak bardzo ta trasa jest oczekiwana przez mieszkańców – powiedział marszałek Adam Struzik.

– Budowa obwodnicy jest warunkiem dalszego rozwoju Grodziska Mazowieckiego. Bez niej mielibyśmy problem ze „sprowadzaniem” do nas kolejnych firm, które w Grodzisku inwestują, a także nowych mieszkańców. Jedni i drudzy są nadzieją na przyszłość, a zablokowane korkami miasto po prostu odstrasza. Teraz to się zmieni, dlatego ośmielę się stwierdzić, że jest to najważniejszy dzień dla Grodziska Mazowieckiego od czasów uruchomienia u nas Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – zauważył burmistrz Grzegorz Benedykciński.

Jeszcze w tym roku ruszą prace ziemne. Do końca 2022 roku zostanie zbudowany 7,5 km odcinek drogi od węzła autostradowego „Grodzisk” do drogi wojewódzkiej nr 579 na terenie Kałęczyna. Powstaną trzy mosty: nad drogą gruntową w pobliżu węzła autostradowego i nad torami kolejowymi oraz nad rzeką Mrowną. Zakres robót obejmuje zarazem przebudowę dróg poprzecznych, budowę dróg dojazdowych, budowę kompleksowego odwodnienia układu drogowego wraz z urządzeniami towarzyszącymi, przebudowę infrastruktury podziemnej, budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu: barier energochłonnych, ogrodzeń, sygnalizacji świetlnych, oznakowanie poziome i pionowe wraz z konstrukcjami wsporczymi.

Źródło: mazovia.pl

Facebooktwitterredditpinterest