Koronawirus w powiecie żyrardowskim: 12 osób nie żyje, w mieście powstanie mobilny punkt pobrań drive-thru

Sanepid przedstawił dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej na terenie powiatu żyrardowskiego związanej z koronawirusem SARS-CoV-2. Do tej pory zachorowały 393 osoby, 669 przebywa na kwarantannie.
Fot. PSSE Żyrardów. Od początku pandemii w powiecie żyrardowskim wyzdrowiały już 164 osoby.

Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu żyrardowskiego związana z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19 przedstawia się nastepująco:

Stan na 26 października 2020, godzina 13.00

Liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową: 669 (ostatnia doba 100)

liczba osób aktualnie objętych izolacją domową: 179 (ostatnia doba 4)

liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0

liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym: 14 (ostatnia doba 0)

liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 38 (ostatnia doba 0)

liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 393 (ostatnia doba 4)

liczba zgonów związanych z COVID-19: 12

liczba ozdrowieńców: 164 (ostatnia doba 16).

Wśród stale rosnącej liczby ozdrowieńców na terenie powiatu żyrardowskiego znajdują się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci obojga płci. Chorzy byli leczeni w warunkach domowych, a także w szpitalach zakaźnych i jednoimiennych.

Tymczasem żyrardowscy urzędnicy poinformowali, że w mieście powstanie mobilny punkt pobrań drive-thru, gdzie będzie można wykonać testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 zarówno w formie zleconych badań refundowanych przez NFZ (po otrzymaniu odpowiedniego skierowania), jak również prywatnie. W ramach walki z pandemią koronawirusa nawiązano współpracę z firmą Diagnostyka sp. z o.o, która będzie realizowała badania na terenie miasta.

– Wszystkie czynności w mobilnym punkcie pobrań będą odbywały się w ścisłym reżimie sanitarnym z zachowaniem wszelkich procedur epidemiologicznych oraz w ścisłej współpracy z żyrardowskim sanepidem i władzami miasta. Istotą tego typu badań, jest fakt, iż wystarczy przyjechać samochodem, próbki pobierane są bez konieczności wysiadania z pojazdu. Następnie materiał do badań jest przewożony do specjalistycznego laboratorium, gdzie dokonywana jest dalsza diagnostyka – tłumaczą urzędnicy z żyrardowskiego ratusza.

– Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju jest coraz poważniejsza. Dlatego zdecydowałem, że taki punkt powinien powstać w naszym mieście, przede wszystkim dla komfortu mieszkańców. Żyrardowianie nie będą musieli korzystać z punktów w innych miastach, co w konsekwencji ograniczy niepotrzebne przemieszczanie się i narażenie na kontakt z wirusem. Mobilny punkt pobrań pozwoli również na szybką reakcję w momencie wykrycia osoby zakażonej, co w konsekwencji przerywa łańcuch zakażeń i ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa. Wszystko w trosce o mieszkańców naszego miasta – powiedział prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski. O tym, czy pacjenci zostaną skierowani na wymaz, zgodnie z przepisami, decydują lekarze POZ.

Źródło: PSSE Żyrardów, UM Żyrardów

Facebooktwitterredditpinterest