Zamgławianie ULV – sposób nie tylko na insekty [MAT. PARTNERA]

Zamgławianie ULV jest usługą, która może być stosowana zarówno do odgrzybiania, jak i do dezynfekcji oraz dezynsekcji pomieszczeń.
Fot. mat. partnera. Schłodzona, bardzo drobna mgiełka powoduje, że relatywnie niewielka ilość preparatu wystarczy do skuteczneczego pozbycia się insektów lub szkodliwych mikroorganizmów.

Zamgławianie ULV to jedna technik aplikacji preparatu biobójczego na powierzchnię roboczą. „ULV” to skrót od ultra-low volume, co w tym kontekście oznacza niewielką objętość aplikowanego środka, o wiele mniejszą, niż chociażby podczas stosowania metody opryskowej.

Dlaczego wspominamy o metodzie opryskowej? Ponieważ pod pewnymi względami zamgławianie ULV dość mocno przypomina ten sposób aplikacji preparatu. Zresztą jest to technologia, która po raz pierwszy była stosowana w rolnictwie do aplikacji pestycydów. Oczywiście obecnie wciąż się ją stosuje do tego celu, nas jednak interesuje zamgławianie w kontekście dezynfekcji i dezynsekcji pomieszczeń, pojazdów, instalacji itp.

Jak zatem w praktyce wygląda zamgławianie ULV? Aby relatywnie niewielka ilość preparatu wystarczyła do tego, żeby skutecznie pozbyć się insektów lub szkodliwych mikroorganizmów, należy ją najpierw odpowiednio zaaplikować. Okazuje się, że idealna do tego celu jest mocno schłodzona, bardzo drobna mgiełka, w której poszczególne kropelki mają średnicę kilku setnych części milimetra. Fizyczne parametry mgiełki są ważne z kilku powodów.

  • Bardzo drobne cząsteczki mgiełki zawierającej preparat są na tyle lekkie, żeby swobodnie się unosić, a tym samym docierać do trudno dostępnych miejsc.
  • Niska temperatura mgiełki sprawia, że gdy trafi ona na odrobinę cieplejszą powierzchnię roboczą, to dość szybko odparuje, pozostawiając równomiernie rozmieszczone cząsteczki preparatu biobójczego.
  • Gdy temperatura powietrza jest zbyt wysoka, używa się specjalnego preparatu wydłużającego żywotność mgiełki. Dzięki temu może ona swobodnie dotrzeć wszędzie tam, gdzie znajdują się insekty lub zarazki.
  • Niska temperatura sprawia również, że niektóre środki biobójcze są po prostu skuteczniejsze.

Zamgławianie ULV jest przeprowadzane przy pomocą specjalnych urządzeń zwanych zamgławiaczami. Oczywiście personel, który dokonuje tej operacji, musi być odpowiednio zabezpieczony – maską, goglami, a także specjalnym kombinezonem ochronnym.

Nie jest tajemnicą, że zamgławianie jest najczęściej stosowane w przypadku dezynsekcji, ze szczególnym uwzględnieniem zabiegów odpluskwiania, usuwania moli, pcheł, karaluchów czy prusaków. Tym niemniej metoda ta może być także stosowana do:

  • dezynfekcji pomieszczeń;
  • dezodoryzacji;
  • usuwania roztoczy i ich odchodów powodujących alergię;
  • odgrzybiania pomieszczeń.

Czy zamgławianie ULV jest bezpieczne?

Chłodna mgiełka wydobywająca się z zamgławiacza zawiera preparat biobójczy. Z tego względu w czasie zamgławiania w pomieszczeniu nie powinien przebywać nikt poza personelem dokonującym tej operacji.

Poza tym warto pamiętać, że prawidłowo przeprowadzone zamgławianie nie powinno pozostawić żadnych śladów na ścianach czy w jakichkolwiek innych miejscach. Jeżeli jest inaczej, osoby wykonujące to zlecenie nie posiadają koniecznego doświadczenia w tym zakresie.

Dlatego aby uniknąć jakichkolwiek błędów czy nieporozumień, przeprowadzenie zamgławiania ULV najlepiej jest zlecić specjalistom, którzy – poza doświadczeniem w przeprowadzaniu tego rodzaju operacji – posiadają również wszystkie konieczne certyfikaty i kursy. Znajdziecie takich chociażby w PSG Polska.

Facebooktwitterredditpinterest