Tragiczna śmierć Jana Lityńskiego. Bohater spoczął na Powązkach

W środę, 10 marca odbył się pogrzeb Jana Lityńskiego. Bohater spoczął w Alei Zasłużonych.na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Fot. um.warszawa.pl. Jan Lityński miał 75 lat.

Jan Lityński, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u, a w wolnej Polsce poseł i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, utonął 21 lutego w Narwi niedaleko Pułtuska. Załamał się pod nim lód, gdy próbował ratować swojego psa. Ciało odnaleziono po tygodniu poszukiwań. Polityk miał 75 lat.

Podczas uroczystości w kościele tak żegnał go prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski: – Intelekt ostry jak brzytwa, wyczucie polityczne, prawdziwy człowiek z krwi i kości, który miał swoje zainteresowania, kochał zwierzęta. Jan Lityński zginął jak żył – wszystkich nas poruszył ten moment i ta śmierć. Bez takich ludzi jak on nie byłoby wolności, nie byłoby nas – kolejnego pokolenia. To właśnie bezkompromisowość, chęć służenia innym i by stać przy słabszych – tego wszystkiego nas nauczył – powiedział Rafał Trzaskowski. Dodał: – Dlatego pomyślałem, że wystąpię do rady miasta o to, aby schronisko dla bezdomnych zwierząt nazwać imieniem Jana Lityńskiego, bo wydaje mi się, że tego by chciał. To jest miara człowieczeństwa i tej misji – pomagać tym, którzy tej pomocy w tym momencie potrzebują. Wszyscy się od niego tego uczmy.

Pożegnalne słowa w kościele wygłosił także prezydent Bronisław Komorowski. – Żegnamy człowieka dzielnego, prawego, mądrego. Żegnamy go modlitwą, dobrymi myślami i wieloma dobrymi wspomnieniami. Po zebraniu naszych wspomnień powstałby wizerunek człowieka niebanalnego, wielopłaszczyznowego, o wielu pasjach i zainteresowaniach. Janka poznałem w celi aresztu śledczego w Pałacu Mostowskich, na tzw. dołku, w drugiej połowie lat 70. I pamiętam tę chwilę do dzisiaj, bo jest ważna do dzisiejszego dnia. Uzmysłowiła mi jak długą drogę przeszliśmy. Nasza znajomość zawarta w celi przerodziła się we współpracę, we wspólnotę celów i drogi, która prowadziła poprzez opozycję, obóz internowania czy później działania w ramach Solidarności i wolnej Polski – mówił prezydent Komorowski.


W kościele Jana Lityńskiego żegnali jeszcze prezydent Wałbrzycha i córka Barbara Lityńska. Po mszy na saksofonie zagrał Michał Urbaniak. Podczas uroczystości na Powązkach Jana Lityńskiego żegnali m.in. Andrzej Seweryn, Adam Michnik, Kamil Sipowicz, Seweryn Blumsztajn, Władysław Frasyniuk i żona, Elżbieta Bogucka. W czasie ceremonii zagrano utwory Rolling Stones, Bułata Okudżawy, Karela Kryla, Maanamu i The Beatles. Jan Lityński był wielkim fanem muzyki, szczególnie rockowej.

Jan Lityński – kim był?

Urodził się w 1946 r. Organizował i uczestniczył w studenckich wystąpieniach w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. W 1976 r. współzałożyciel “Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. współredaktor “Robotnika”, niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS “KOR”.


W 1980 r. doradca władz NSZZ “Solidarność”. Autor uchwalonego przez I Zjazd “Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ “S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego. W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. W Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego został doradcą do spraw kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Pełnił tę funkcję pięć lat.

Źródło: um. warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest