Jak osłonić taras przed sąsiadami? [MAT. PARTNERA]

Sąsiedzi bywają różni - mniej lub bardziej “znośni”. Jednak niezależnie od tego, czy pozostajemy z nimi w dobrych stosunkach, czasem po prostu chcemy mieć odrobinę prywatności. Niestety ulokowanie tarasu z tyłu domu często sprawia, że nie mamy tego udogodnienia. Czy jest jakiś sposób, aby temu zaradzić? Zabudowany taras z widokiem na ogród - idealny sposób na prywatność?
Fot. mat. partnera. Ogrodzenie tarasowe jest jednym z najprostszych sposobów na uchronienie się przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów.

Nowoczesna architektura daje wiele możliwości – również pod kątem projektowania “prywatnego” tarasu. Dzięki zabudowie, kryciu, ogrodzeniu lub kolumnom jesteśmy w stanie ukryć się przed niepożądanym wzrokiem innych osób. Bez wątpienia sprawi to, że wykorzystamy czas relaksu najlepiej, jak to możliwe – w towarzystwie rodziny, przyjaciół lub swoim własnym.

Niektóre osoby mogą być tym zaskoczone – ale taras można zabudować tak, aby nie było widać, co się na nim dzieje. Jednocześnie nie musimy ograniczać jego funkcjonalności czy odcinać się od widoku na nasz ogród. Wystarczy, że powierzchnia tarasu znajdzie się nieco głębiej w bryle budynku. Dzięki temu z boków nie będzie widać samego tarasu, a co najwyżej barierkę lub schody. Ceramiczne, ścienne płytki tarasowe pozwolą nam zadbać o estetykę tego zakątka. Dzięki temu każda chwila spędzona na powietrzu doda nam energii.

Kryty taras z przeszklonym sufitem – jak go zaaranżować?

Ciekawą propozycją jest również taras kryty z przeszklonym sufitem. Segmenty okienne mogą być otwierane lub statyczne – to pozostaje kwestią wyboru. Dzięki temu, że pozostawiamy jedną ścianę otwartą na ogród, nie tracimy poczucia kontaktu z naturą ani świeżego powietrza. Jednocześnie segmenty okienne wpuszczają do środka promienie słońca. Nocą z kolei możemy obserwować gwiazdy i rozmyślać w spokoju na najróżniejsze tematy. W przypadku takiego tarasu prywatność jest czymś wręcz oczywistym.

Ogrodzenie ze ściennymi płytkami tarasowymi – tanio, elegancko i funkcjonalnie

Jednym z najprostszych sposobów na uchronienie się przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów jest ogrodzenie tarasowe. Bardzo skutecznie zasłania ono przestrzeń użytkową. Z kolei dzięki ściennym płytkom tarasowym z ceramiki możemy nadać ogrodzeniu elegancki wygląd. Są one bardzo łatwe w czyszczeniu i stosunkowo tanie, dzięki czemu aranżacja tarasu bardzo dużo zyskuje przy minimalnym budżecie. Same płytki ceramiczne na taras możemy zamontować sami – niezależnie od tego, czy chodzi o wersję ścienną, czy też podłogową.

Jakie kolory płytek sprawdzą się na taras?

Barwa ceramicznych płytek tarasowych powinna zależeć od tego, w jaki sposób jest wykończona elewacja budynku. Możemy tutaj postawić na spójność lub kontrast – przy czym najczęściej ten drugi sprawdza się lepiej. Kontrastując chociażby białą elewację z grafitowymi płytkami porządkujemy przestrzeń. Podkreślamy, że taras jest częścią zewnętrzną i służy innym celom funkcjonalnym, niż inne obszary domu. Dodatkowo – kontrast pozwala podkreślić estetyczne zalety budynku, co zawsze jest korzystne.

Zadaszony taras z kolumnami – jak płytki tarasowe wpływają na jego estetykę?

W przypadku budynków, które posiadają więcej niż jedną kondygnację, świetnym rozwiązaniem jest taras z kolumnami. Możemy je umiejscowić w taki sposób, aby sąsiedzi nie widzieli, co się dzieje na samej płaszczyźnie tarasu. My zaś będziemy nadal mieć bardzo dobry widok na ogród i okolice, a także dostęp świeżego powietrza. Grafitowa lub granatowa glazura na taras pozwala dodać przestrzeni nieco elegancji. Jeśli kolumny wykończymy na biało – kontrast dodatkowo urozmaici aranżację.

Facebooktwitterredditpinterest