Warszawa rozbłysła na święta. Przepiękne iluminacje! [FOTO]

Warszawiacy mogą już podziwiać świąteczną iluminację. Trakt Królewski w weekendy staje się deptakiem, dlatego warto odwiedzić stolicę w wolne dni.
Fot. Facebook/Rafał Trzaskowski. Jedną z atrakcji jest świetlny tramwaj.

Świąteczna iluminacja to już w Warszawie tradycja. W tym roku upiększa pl. Zamkowy i ul. Krakowskie Przedmieście. Główną atrakcją jest oczywiście choinka ustawiona opodal Zamku Królewskiego. Imitujące świerk świąteczne drzewko na placu Zamkowym ma 27 m wysokości i około 10 m średnicy. Choinka jest sztuczna, złożona z modułów, których montowanie trwało kilka dni. Wisi na niej ok. 400 ozdób – bombek o średnicy 40 cm i 40-centymetrowych lampek imitujących zapaloną świecę.

– Wiem, że wielu z nas martwi pandemia, drożyzna albo prozaiczna ciemność, która w grudniu szybko zapada. Nie ma na to jednej rady, ale chcemy Wam przed świętami dać trochę nadziei. Niech ta warszawska choinka, którą dzisiaj rozświetlamy będzie symbolem nadziei na to, że po mroku przychodzi jasność, po burzy słońce, a po kłopotach radość. A każdą ciemność można rozjaśnić dobrym, ciepłym światłem. Tego Wam życzę nie tylko na święta – mówił podczas symbolicznego rozpalenia lampek na staromiejskiej choince prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Inne świetlne atrakcje to: „tramwaj konny” przy pomniku Mikołaja Kopernika, „figury szachowe” na skwerze ks. Jana Twardowskiego oraz „obrotowa karuzela” „altana dla zakochanych” i „kartka z życzeniami” na skwerze Hoovera. Świąteczny wystrój zyskają też 123 latarnie i 63 drzewa. Są to przede wszystkim girlandy świetlne składające się z diod eko-LED, które zużywają dziesięciokrotnie mniej prądu niż zwykłe żarówki. Spacerowicze będą ją mogli oglądać aż do połowy lutego.

W weekend 17-19 grudnia oraz w okresie świąteczno-noworocznym, czyli od 24 grudnia do 9 stycznia, Trakt Królewski będzie wyłączony z ruchu samochodowego i będzie pełnił rolę spacerową. Zamknięte dla samochodów zostaną ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście od ronda gen. Ch. de Gaulle’a do Miodowej (dopuszczony będzie ruch rowerów). Przejezdna będzie ul. Świętokrzyska przez skrzyżowanie z ul. Nowy Świat. Ulice poprzeczne: Ossolińskich, Karowa, Królewska i Bednarska będą zakończone ślepo.

Kilkanaście dni temu na tory wyjechał świątecznie przystrojony skład metra. Pociąg jest udekorowany grafiką w kolorze niebieskim i czerwonym, nawiązującą do zimy, świąt i charakterystycznych obiektów stolicy, z różnokolorowymi światełkami na zewnątrz. Będzie kursował naprzemiennie na obu liniach – M1 i M2 – do 6 stycznia.

Źródło: um.warszawa.pl, Facebook/Rafał Trzaskowski

Facebooktwitterredditpinterest