– Uspokajając niektórych, sprzedaży nie podlegają auta odholowane spod zakazu parkowania, w myśl art. 130a Prawa o Ruchu Drogowym. Pod młotek pójdą auta usunięte z ulic w procedurze art. 50a PoRD. To pojazdy pozostawione bez tablic rejestracyjnych lub takie, których stan wskazuje, że nie są używane – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Takie samochody – jak w przypadku każdego odholowania – są usuwane na wniosek straży miejskiej lub policji i trafiają na parkingi firm, z którymi miasto ma podpisane stosowne umowy. Tam czekają na właściciela lub osobę uprawnioną do odbioru. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy nikt się nie zgłosi, przechodzą one na własność miasta z mocy ustawy.
W ubiegłym roku drogowcy usunęli ze stołecznych ulic na polecenie służb 10 626 nieprawidłowo zaparkowanych samochodów i 1 978 wraków. – W zeszłym roku odholowaliśmy odpowiednio 12 213 i 1 816 pojazdów, zaś w bieżącym – odpowiednio 1783 i 326. Do jesieni 2021 r. auta, których nikt nie zdecydował się odebrać, po przejściu na własność miasta kierowaliśmy na złom. Zazwyczaj bez żalu. W większości przypadków to samochody gruchoty. Na drogi nie przywróciłby ich nawet generalny remont – informują urzędnicy z ZDM.
Zdarzają się jednak wyjątki. Jesienią zeszłego roku w drodze postępowania przetargowego wystawiono na sprzedaż osiem takich samochodów. Siedem z nich znalazło nowych właścicieli, a suma, jaką za nie uzyskało miasto, wyniosła 92 tys. 700 zł. Teraz ogłoszono kolejny przetarg. Na liście jest 16 pojazdów, w tym jeden wystawiony powtórnie: audi a3, audi a6, chevrolet lacetti, chrysler cruiser, fiat ducato, ford fusion, mazda 6 kombi, mercedes c180 kombi, nissan primastar, opel corsa, opel vectra, peugeot 407, renault laguna kombi, smart fortwo, volkswagen phaeton, volkswagen polo.
Źródło: Zarząd Dróg Miejskich Warszawa