Jakie długi widoczne są w BIK? [MAT. PARTNERA]

W chwili kiedy potrzebujemy pilnej gotówki lub gdy zastanawiamy się nad poważniejszym zobowiązaniem, jakim jest np. kredyt hipoteczny, zaczynamy poszukiwać informacji na temat koniecznych do spełnienia warunków, aby takie wsparcie finansowe otrzymać. Zanim złożymy wniosek do banku lub instytucji finansowej, warto pobrać na swój temat raport z Biura Informacji Kredytowej. Tak, my również możemy sprawdzić, jak kształtuje się nasza historia kredytowa. W niektórych sytuacjach może również na nią wpłynąć. Jakiego rodzaju zadłużenie jest widoczne w Biurze Informacji Kredytowej?
Fot. mat. partnera. Biuro Informacji Kredytowej powstało w głównej mierze, by chronić banki i instytucje finansowe przed nieuczciwymi i niewiarygodnymi pożyczkobiorcami.

Czym dokładnie zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej powołano w 1997 roku przez banki i Związek Banków Polskich. Jego działania opierają się na ustawie Prawo Bankowe z 29 sierpnia 1997 roku. Celem głównym BIK jest gromadzenie i przechowywanie informacji o historii kredytowej osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Wszystkie niezbędne dane przekazywane są comiesięcznie z banków i instytucji pozabankowych w celu uzupełnienia, uporządkowania i stworzenia historii kredytowej. Historia kredytowa jest niezbędna niemal dla każdego podmiotu z sektora finansowego, ale również bardzo często korzystają z nich firmy ubezpieczeniowe, leasingowe, a nawet telekomunikacyjne.

Jakie informacje są udostępniane w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej powstało w głównej mierze, by chronić banki i instytucje finansowe przed nieuczciwymi i niewiarygodnymi pożyczkobiorcami. Dzięki przekazywanym informacjom firmy finansowe mogą obliczyć ryzyko kredytowe, jak również składową oceny zdolności kredytowej klienta. Bank i instytucja pozabankowa, a nawet my sami możemy sprawdzić w wygenerowanym raporcie takie informacje jak:

  • szczegółowe dane na temat historii zobowiązań w tym kredytowych – z bazy BIK, oraz finansowych z bazy BIG InfoMonitor,
  • dokładna historia spłacanych rat kredytów i pożyczek oraz innych zobowiązań takich jak faktury za telefon, czy gaz,
  • scoring, czyli ocenę punktową BIK – im scoring wyższy, tym większe szanse na spłatę zobowiązań w terminie, a tym samym spłatę kredytu, o który się staramy.
  • wskaźnik BIK, czyli sytuacji płatniczej – możemy się dowiedzieć, czy nie mamy jakichś opóźnień w płatnościach.

Jakie zadłużenie widoczne jest w raporcie BIK?

Jak już wspomnieliśmy powyżej w raporcie BIK widać niemal wszystkie nasze zobowiązania finansowe. Nie ma znaczenia kwota zadłużenia, tylko fakt jego powstania i historia wpłat lub posiadanych zaległości. W BIG widać wszystkie zobowiązania, które zaciągnęliśmy w:

  • bankach komercyjnych i spółdzielczych,
  • SKOK-i,
  • firmy pożyczkowe,
  • firmy leasingowe
  • firmy faktoringowe.

Zatem możemy być pewni, że po otrzymaniu każdego z możliwych rodzajów kredytów w tym: hipotecznych, gotówkowych, konsolidacyjnych lub pożyczek gotówkowych, pożyczek przez Internet, limitów na karcie debetowej, kart kredytowych itd. to informacje na temat ich spłaty pojawią się w BIK.

Czy możemy wpłynąć na BIK by otrzymać kredyt lub pożyczkę?

Większość konsumentów na ogół obawia się raportu na swój temat, ale jak podają statystyki 90% raportów, jest pozytywna. Jeśli staramy się o kredyt gotówkowy, hipoteczny czy nawet pożyczkę przez Internet, a nasz historia kredytowa nie jest najlepsza, to im szybciej zaczniemy korygować spłatę swoich zadłużeń, tym szybciej wzrośnie nasza wiarygodność i łatwiej będzie otrzymać wsparcie finansowe.

Facebooktwitterredditpinterest