Ruszyły szczepienia czwartą dawką przeciw COVID-19

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało od 16 września szczepienia drugą dawką przypominającą przeciw koronawirusowi dla wszystkich osób powyżej 12. roku życia. Zgodnie z zapowiedziami rządu jeszcze we wrześniu szczepienia mają być wykonywane już nowym preparatem, ukierunkowanym na omikron. Szczepienia są bezpłatne i można je będzie wykonać m.in. w miejskich przychodniach.
Fot. um.warszawa.pl. Czwartą dawkę szczepionki można przyjąć w miejskich przychodniach.

– Wiemy, że mieszkańcy czekali na możliwość zaszczepienia się czwartą dawką i mam nadzieję, że po raz kolejny Warszawa będzie liderem pod względem liczby w pełni zaszczepionych osób – mówi wiceprezydentka stolicy Renata Kaznowska. – Najlepszą ochroną przed koronawirusem są szczepienia, dlatego rozpoczynamy kampanię informacyjną zachęcającą do przyjęcia kolejnej dawki przypominającej. Warto zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz bliskich i się zaszczepić. Czwartą dawkę można otrzymać również w naszych 79 miejskich przychodniach – dodaje urzędniczka.

Czwarta dawka chroni przed omikronem

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia szczepienie drugą dawką przypominającą będzie wykonywane preparatami przeciw wariantom omikron BA.1 lub BA.4/5. Ponadto według zapewnień we wrześniu do Polski powinno trafić około 4 mln dawek szczepionek celowanych na omikron BA.1 i BA 4/5, które chronią one przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 lub hospitalizacją w blisko 90 proc. przypadków.

Kto pierwszy?

Decyzją rządu pierwszeństwo w szczepieniu drugą dawką przypominającą mają osoby z grup ryzyka: w wieku 60+, z chorobami przewlekłymi, z zaburzeniami odporności, personel medyczny, który ma kontakt z chorymi lub materiałem zakaźnym oraz mieszkańcy i pracownicy placówek opieki długoterminowej.

Szczepienia już po trzech miesiącach od poprzedniej dawki

Szczepienia czwartą dawką mogą przyjmować osoby w wieku 12+, które pierwszą dawkę przypominającą przyjęły przynajmniej trzy miesiące wcześniej. Zgodnie z zalecaniami Ministerstwa Zdrowia szczepienie dawką przypominającą ozdrowieńców należy realizować w odstępie co najmniej trzech miesięcy od infekcji SARS-CoV-2.

– Skierowanie na szczepienie wystawi system.

– Skierowanie na szczepienie drugą dawką przypominającą będą wystawione automatycznie przez system, przy spełnieniu warunku kryterium kwalifikacji z zachowaniem odstępu (minimum 90 dni) od daty podania poprzedniej dawki.

– W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania na podanie drugiej dawki przypominającej lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym do szczepienia oceniając odstęp od ostatniego szczepienia (minimum 90 dni) oraz wiek pacjenta.

Więcej o szczepieniach przeciw COVID-19 można przeczytać TUTAJ

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest