Kolejny krok w stronę rozbudowy S7. Lada dzień otwarcie ofert w przetargu na odcinek Czosnów- Kiełpin! [MAPA]

Drogowcy szukają wykonawcy, który dostosuje istniejącą dwujezdniową drogę krajową nr 7 pomiędzy Czosnowem a Kiełpinem do parametrów trasy ekspresowej. Firmy mają czas na składanie ofert do końca marca.
Fot. Kwesto/wikipedia.org. W tym roku trasa S7 połączy Warszawę z przedmieściami Krakowa.

Ogłoszenie o zamówieniu, rozpoczynające postępowanie przetargowe zostało przekazane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod koniec stycznia. – Droga ekspresowa S7 już w tym roku połączy Warszawę z szeroko rozumianymi przedmieściami Krakowa. Pora zatem na budowę tej drogi na północ od Warszawy. W 2022 roku oddaliśmy do ruchu odcinki od Płońska do granicy województwa warmińsko-mazurskiego. Dzisiaj rusza przetarg na odcinek od Czosnowa do Kiełpina – mówił dwa miesiące temu wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Obowiązki kontraktowe

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa ok. 9 km drogi ekspresowej S7. Nowa trasa będzie miała przekrój dwujezdniowy z trzema pasami ruchu. Wybudowane zostaną trzy węzły: Czosnów, Palmiry i Sadowa. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi ruchu lokalnego, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Harmonogram

Postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego. Termin składania ofert został wyznaczony na 29 marca, zaś podpisanie umowy z wykonawcą (przy braku odwołań) zaplanowano na lipiec. – Przy sprawnym przebiegu procesu projektowania (uzyskiwania niezbędnych uzgodnień i decyzji), jak i realizacji, nową trasę oddamy do użytku wiosną 2027 roku – poinformowali urzędnicy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

S7 na północ od stolicy

Przed świętami Bożego Narodzenia zniknęły ostatnie ograniczenia w ruchu na nowym 71-kilometrowym odcinku S7 Napierki – Płońsk. To oznacza, że kierowcy mają do dyspozycji drogę ekspresową w pełnym zakresie na 275 km od węzła Gdańsk Południe do końca obwodnicy Płońska. 

S7 do Warszawy

Dla odcinka S7 Kiełpin-Warszawa drogowcy przygotowują dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji ZRID. W listopadzie 2021 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) rozpatrzył odwołania od decyzji środowiskowej dla budowy tego odcinka według wariantu II. Dało to zielone światło do pozyskania finansowania na realizację inwestycji.

Projekt

GDDKiA planuje w pierwszej połowie tego roku ogłosić przetarg na wykonanie projektu budowlanego oraz uzyskanie niezbędnych decyzji. Projekt przewiduje m.in. budowę dwóch tuneli drogowych (w dzielnicach Bielany i Bemowo), o długości ok. 1 km każdy, oraz czterech lub pięciu węzłów (pięciu z węzłem Janickiego). W związku z rozpoczętymi przez Warszawę pracami projektowymi, zmierzającymi do uzyskania decyzji środowiskowej dla Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie (więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ), rządowa agenda podjęła decyzję o przygotowaniu materiałów projektowych niezbędnych do uzyskania decyzji ZRID dla S7 Warszawa – Kiełpin wariantowo, tj. z węzłem Janickiego i bez niego (uwzględniając jednocześnie rezerwę terenową). Jest to również wyjście naprzeciw oczekiwaniom władz stolicy. Realizacja tego odcinka drogi ekspresowej S7 jest planowana w latach 2027-2030.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Facebooktwitterredditpinterest