Uprawa funkii (hosty) w ogrodzie. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć! [MAT. PARTNERA]

Hosty, czyli funkie, to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie. Wystarczy zapewnić im odpowiednie podłoże, wilgotność oraz stanowisko, które ochroni liście przed intensywnym nasłonecznieniem. Funkia to jedna z bardziej interesujących roślin dekoracyjnych, określanych także jako roślina ozdobna z liści – tym samym funkie wprowadzają do ogrodu wiele pięknej i soczystej zieleni w różnych odcieniach. Co warto wiedzieć o ich uprawie? Za chwilę wszystkiego się dowiesz!
Fot. Freepik.com Uprawa funkii nie jest bardzo skomplikowana, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Funkie odmiany

Funkie to bardzo popularne byliny, cenione za swój dekoracyjny wygląd oraz łatwość uprawy. Z powodu swojej różnorodności i niewielkich wymagań, funkie zdobywają coraz więcej sympatyków wśród ogrodników i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ roślina ta pozwala na tworzenie niezwykle ciekawych aranżacji ogrodowych. A wszystko za sprawą wielu ciekawych odmian o bardzo zróżnicowanym wyglądzie.

Ciekawe odmiany funkii:

  • Hosta ‘Francee’ – odmiana o dużych, kształtnych liściach z białym obrzeżeniem wokół zielonej środkowej części. Rośnie do wysokości około 50-60 cm.
  • Hosta ‘Patriot’ – jest to odmiana, która ma intensywnie zielone liście z białym obrzeżeniem. Wyróżnia się szybkim wzrostem i dorasta do wysokości około 30-40 cm.
  • Hosta ‘Sum and Substance’ – to odmiana funkii o bardzo dużych liściach, osiągających długość nawet 30-40 cm. Liście są intensywnie zielone i mają nieco pofalowane brzegi. Roślina ta dorasta do wysokości około 60-90 cm.
  • Hosta ‘Blue Angel’ – ta odmiana funkii ma duże, nieco sercowate liście o intensywnie niebieskim kolorze. Rośnie do wysokości około 70-80 cm.
  • Hosta ‘Golden Tiara’ – odmiana ta ma liście o intensywnie zielonym kolorze z jasnożółtym obrzeżeniem. Rośnie do wysokości około 20-30 cm.
  • Hosta ‘August Moon’ – to odmiana funkii o dużych, jasnożółtych liściach, które są nieco faliste. Rośnie do wysokości około 40-50 cm.

Warto tutaj zaznaczyć, że funkie najlepiej rosną w cieniu lub półcieniu. Co jednak, kiedy chcemy je posadzić na bardziej słonecznym stanowisku?

Funkia odmiany na słońce

Hosta nie jest rośliną, która lubi duże nasłonecznienie, są jednak odmiany, które mogą sobie lepiej poradzić na stanowiskach nieco bardziej słonecznych. Sprawdzą się tutaj przede wszystkim takie odmiany funkii jak Sum and Substance czy Sunset Grooves.

Uprawa funkii

Przed posadzeniem rośliny, warto przygotować glebę poprzez jej spulchnienie i dodanie kompostu lub obornika. Funkie sadzimy na głębokości około 10-15 cm, przy czym odległość między sadzonkami zależy od wielkości dorosłej rośliny (warto zachować odstęp 30-50 cm). Po zasadzeniu funkii glebę wokół rośliny należy podlać.

Kiedy dzielić i przesadzać funkie

Kiedy przesadzać funkie? Hosty można przesadzać zarówno na wiosnę – najlepiej wczesną, jak i na jesień. Natomiast najlepszym czasem na podział funkie jest wczesna wiosna, czyli marzec lub kwiecień – tutaj trzeba jednak zawsze zwrócić uwagę na warunki pogodowe. Podział funkie przeprowadza się poprzez wykopanie kępy z gleby, rozdzielenie jej na mniejsze części, a następnie posadzenie w nowych miejscach. Ważne jest, aby pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu po podziale, aby pomóc roślinom przetrwać i szybciej się ukorzenić.

Podsumowując, uprawa funkii nie jest bardzo skomplikowana, trzeba jednak pamiętać o tym, że najlepiej lubi stanowiska raczej zacienione i żyzne, wilgotne oraz przepuszczalne gleby. Nie można również zapomnieć o ich regularnym nawodnieniu.

Facebooktwitterredditpinterest