Kolejne podejście do budowy wiaduktu w Błoniu

Mieszkańcy Błonia od kilkudziesięciu lat czekają na budowę przeprawy, która udrożniłaby ruch w mieście. Pojawiła się szansa, że ich marzenia wreszcie się spełnią. Ale nie prędko. Na razie ogłoszono przetarg dotyczący wykonania dokumentacji projektowej.
Fot. ilustracyjne. Satynek/pixabay.com. Mieszkańcy Błonia na rozpoczęcie budowy wiaduktu czekają od kilkudziesięciu lat.

Budowa wiaduktu nad torami kolejowymi w Błoniu to szczególnie ważne do wykonania zadanie, ponieważ obecnie najbardziej uczęszczany przejazd przy ul. Grodziskiej jest wiecznie zakorkowany. Przed zaporami trzeba spędzić niekiedy nawet kilkanaście minut. Dochodzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji, gdy kierowcy próbują wymusić przejazd tuż przed zamknięciem szlabanów. Problem mają również służby ratunkowe, które zbyt długo muszą oczekiwać przed zaporami. Mieszkańcy oraz władze Błonia od wielu lat domagają się podjęcia szybkiej decyzji dotyczącej rozpoczęcia budowy wiaduktu nad torami kolejowymi (więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ i TUTAJ.

W sprawie tej ważnej inwestycji po raz kolejny zrobiono krok do przodu. Kilka dni temu zarządca ul. Grodziskiej, czyli fragmentu trasy nr 579 – Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW) ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę i rozbudowę dwukilometrowego odcinka wraz z budową przeprawy kolejowej. Przedsięwzięcie będzie polegać na przygotowaniu m.in.: dokumentacji geotechnicznej i geologicznej, raportu oddziaływania na środowisko, projektu budowlanego, projektu rozbiórki, projektu wykonawczego. Koszt? Ponad 2,8 mln zł netto. Chętni mogą składać oferty do 23 maja, natomiast termin na wykonanie zadania to aż 37 miesięcy.

Kilka lat temu, na mocy porozumienia, taką dokumentację przygotowała gmina Błonie, jednak ze względu na upływ czasu, trzeba było ją dostosować do nowych uzgodnień i wymagań prawnych. Szczegółowo zagadnienie opisał burmistrz Błonia Zenon Reszka na Facebooku:

Włodarz zamieścił również mapkę przyszłej inwestycji:

Póki co, kierowcy mogą cieszyć się niedawno zakończonym remontem drogi nr 579 na odcinku Błonie-Leszno.

Źródło: ZM, MZDW, Facebook/Zenon Reszka

Facebooktwitterredditpinterest

2 komentarzy dla “Kolejne podejście do budowy wiaduktu w Błoniu

  1. Masakra! To był ok pomysł ponad 40 lat temu. Teraz ruch ma być nie wycofany z miasta a przesunięty w mieście o ok 100-200m…po prostu jedni mieli hałas…teraz kolejni niech się męczą! Decyzja tragiczna! Powinna powstać obwodnica poza POZA miastem!