Akwarium morskie – egzotyczna rafa w naszych domach [ART. SPONSOROWANY]

Czym jest akwarystyka morska? Ta nazwa kojarzy się nam z bajecznymi kolorami i egzotycznymi kształtami raf koralowych. Do niedawna trzeba było wydać sporo pieniędzy na nurkowanie w południowych morzach, aby doświadczyć tej magii. Na szczęście teraz sytuacja się zmieniła i możemy cieszyć się tą egzotyką bez konieczności podróżowania do dalekich krajów. Odpowiedzią jest akwarystyka morska, która pozwala nam stworzyć piękne rafy koralowe w naszych domach.
Fot. mat. partnera.

Morskie akwarium to nie jest nowy pomysł, ale do niedawna brakowało na rynku sprzętu odpowiedniego dla początkujących. Koszty zakupu i utrzymania były zbyt wysokie dla większości miłośników podwodnych krajobrazów. Nawet samo kupno zbiornika i potrzebnych preparatów, takich jak sól lub produkty uzupełniające pierwiastki chemiczne, było kosztowne. A to tylko początek, bo utrzymanie akwarium morskiego również wymagało inwestycji.

Na szczęście teraz akwarystyka morska przestała być dziedziną ekskluzywną, zarezerwowaną tylko dla najbogatszych hobbystów. Chociaż jest ona droższa od tradycyjnej akwarystyki słodkowodnej, to dzięki pojawieniu się przystępnych cenowo produktów i informacjom w internecie, stała się bardziej dostępna dla większej liczby osób.

Dobrą wiadomością jest fakt, że dobry morski sklep akwarystyczny, jakim jest Trzmiel, zatrudnia u siebie ekspertów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z początkującymi akwarystami morskimi. Dostępne są także gotowe zestawy do akwarium morskiego, które ułatwiają rozpoczęcie przygody z tym hobby.

Zestawy te oparte są zazwyczaj na zbiornikach i nie wymagających posiadania drogiego sprzętu. Ważnym elementem, o którym warto pomyśleć na początku, jest dobre oświetlenie, kluczowe dla wzrostu koralowców w akwarium morskim. Wiąże się to z biologią tych interesujących stworzeń, które żyją w symbiozie z zooksantellami – mikroskopijnymi glonami. Te ostatnie wykorzystują energię światła do produkcji składników odżywczych i dzielą się nimi ze swoimi gospodarzami. Oprócz wpływu na zdrowy rozwój koralowców, dobre oświetlenie ma jeszcze jedną, istotną z punktu widzenia akwarysty cechę: poprawia ich wybarwienie sprawiając, że nasze akwarium morskie staje się prawdziwym, mieniącym się niesamowitą feerią barw klejnotem.

W handlu dostępne są przeróżne zestawy do akwarystyki morskiej: od niewielkich prostych zbiorników, po skomplikowane i kosztowne i zaawansowane technologicznie konstrukcje premium. Najmniejsze zestawy są idealne dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń, ale chcą cieszyć się światem morskim w swoim domu. W takich zbiornikach można trzymać ryby, ślimaki, jeżowce, kraby, małe małże, rurówki i krewetki. To także świetna propozycja dla osób, które dysponują niewielkim budżetem lub chcą się przekonać, czy akwarium morskie to coś dla nich.

Jeśli chodzi o podstawowy sprzęt do akwarium morskiego , to jak już wspomnieliśmy, najważniejszą funkcję pełni tutaj oświetlenie. Jest to jedyny element składający się na wyposażenie akwarium morskiego, przy wyborze którego nie warto iść na finansowe kompromisy. Morski sklep akwarystyczny Trzmiel posiada szeroką ofertę tego typu produktów o zróżnicowanych parametrach, wielkościach i cenach.

Dobrą informacją jest to, że w przypadku najmniejszych akwariów morskich pozostały sprzęt nie musi być przeznaczony stricte do akwarystyki morskiej. Bez problemu można tu wykorzystać filtry, grzałki czy zbiorniki do akwarystyki słodkowodnej. Jest to szczególnie korzystne w przypadku „klasycznych” akwarystów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tym magicznym hobby, jakim jest akwarystyka morska. Większość doświadczonych akwamaniaków posiada nadwyżki niewykorzystanego sprzętu pochodzącego z wcześniejszych, zlikwidowanych projektów akwariowych. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby dać im nowe życie i przekwalifikować go na potrzeby akwarium morskiego.

Pozostaje jeszcze kwestia przygotowania wody morskiej. Aby uzyskać takie jej parametry (pH, zasolenie, przewodność i tak dalej), które są korzystne dla zwierząt, które chcemy hodować w naszym akwarium morskim powinniśmy zainwestować w filtr odwróconej osmozy RODI. Pozwala on na „wyzerowanie” parametrów wody, którą pozyskujemy z naszego domowego kranu i przygotowanie jej do nasycenia specjalnymi solami i preparatami, dzięki którym uzyskamy pożądane w akwarystyce morskiej wartości. Taka jałowa woda świetnie nadaje się także do uzupełniania cieczy, która odparowała z naszego zbiornika.

Jest to oczywiście opcja dla tych, którzy mają naturę chemika lub lubią mieć pełną kontrolę nad wszystkim, co dzieje się w ich akwarium. Dla osób, które nie mają czasu ani ochoty, aby zajmować się tego typu aktywnością, istnieje na szczęście druga – o wiele bardziej wygodna opcja. Jest nią zakup gotowej wody morskiej w dobrym sklepie akwarystycznym. Można tam także kupić wodę RODI, czyli wodę przepuszczoną przez filtr odwróconej osmozy.

Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie uzupełniać braków wody w naszym akwarium morskim wodą z kranu! Robiąc tak w łatwy sposób wytrącimy nasze akwarium z chemicznej równowagi, a co za tym idzie, narazimy mieszkające w nim zwierzęta na wielki stres, a nawet śmierć! Musimy także mieć świadomość, że uzupełnianie odparowanej wody w akwarium morskim to konieczność, której nie wolno nam zaniedbywać! Wiąże się to z tym, że aby uzyskać pożądane parametry wody, musimy rozpuścić określoną ilość soli w konkretnej ilości wody RODI. Parowanie zmniejsza ilość wody w akwarium, ale ilość pierwiastków chemicznych się nie zmienia. W związku z tym ich stężenie wzrasta, a co za tym idzie, zmianie ulegają parametry wody.

Na szczęście, w handlu istnieją urządzenia, które służą do automatycznego uzupełniania wody w akwarium. Są to tak zwane „automatyczne dolewki”, które są wielkim sprzymierzeńcem akwarystów morskich w ich staraniach o zachowanie stabilnych parametrów wody.

Wszystko do akwarium morskiego można kupić w sklepie internetowym Trzmiel:https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morska

Akwarystyka morska to pasjonujące hobby, które dostarcza nie tylko wizualnych przyjemności, ale także relaksu i okazji do ciągłego rozwoju. Gotowe zestawy do akwarium morskiego są doskonałym punktem wyjścia dla początkujących, a gdy hobby staje się głębsze, zawsze można rozbudować sprzęt i wyposażenie akwarium.

Facebooktwitterredditpinterest