Owulacja a płodność – jak testy owulacyjne pomagają w planowaniu rodziny? [ART. SPONSOROWANY]

Starania o zajście w ciążę nie zawsze należą do najprostszych. Często okazuje się, że konieczne jest śledzenie przebiegu cyklu miesiączkowego i określanie dni płodnych oraz niepłodnych. Narzędziem, które może okazać się bardzo pomocne, jest test owulacyjny. Jak go wykonać i na czym polega?
Fot. mat. partnera. Dzięki stosowaniu testów owulacyjnych można ułatwić sobie określenie dni płodnych.

Czym jest test owulacyjny?

Test owulacyjny ma za zadanie ułatwić określenie dni płodnych, czyli tych, w których jest największa szansa na poczęcie dziecka. Dzięki jego zastosowaniu partnerzy mogą nie tylko wyznaczyć czas, w którym warto się starać o zajście w ciążę. Liczenie dni cyklu i kontrolowanie owulacji stanowi też naturalną metodę antykoncepcji. Testy owulacyjne określają stężenie hormonu LH w moczu. Jest to hormon, który wytwarza przysadka mózgowa, a jego największa ilość znajduje się w organizmie przed samym jajeczkowaniem. Gwałtowny wzrost widoczny jest z reguły na 2 dni przed momentem owulacji. Sprawia to, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem można wtedy stwierdzić, czy w danych dniach kobieta może zajść w ciążę. 

Jak poprawnie wykonać test owulacyjny?

Istnieją dwa rodzaje testów owulacyjnych. Pierwszy typ wymaga zastosowania kubeczka na mocz, w którym następnie należy zamoczyć pasek testowy. Zdecydowanie wygodniejsze są testy strumieniowe, podobne do tych ciążowych. Większość producentów wskazuje, że test nie powinien być wykonywany w godzinach porannych. Pierwszy strumień moczu może bowiem zafałszować wynik. Istotne jest też to, aby przynajmniej przez 2 godziny przed wykonaniem testu nic nie pić. 

Wiele wątpliwości dotyczy tego, kiedy należy wykonać test owulacyjny. Przede wszystkim warto wiedzieć, że zależy to od czasu trwania cyklu. Przykładowo panie, których cykl miesiączkowy trwa 21 dni, powinny wykonać test 5. dnia. Jednak kobiety mające 31-dniowy cykl muszą zrobić test owulacyjny 15. dnia. W przypadku nieregularnych miesiączek najlepiej poprosić o radę ginekologa. Zazwyczaj test należy powtarzać przez kilka dni o tej samej godzinie. Daje to największe szanse na precyzyjne określenie momentu owulacji. 

Test owulacyjny – wady i zalety

Gdy obie litery widoczne na teście są intensywnie zabarwione, oznacza to, że w ciągu 24 godzin będzie miała miejsce owulacja. Jednak gdy litera T jest jaśniejsza od C, do owulacji nie dojdzie. Jedną z największych zalet tego sposobu ułatwiającego planowanie rodziny jest jego niska cena. Ponadto, jest praktycznie bezinwazyjny, ogólnodostępny i bardzo prosty w użyciu. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że testy owulacyjne stanowią jedynie pomoc w określeniu dni płodnych. Mogą umożliwić wstępne określenie owulacji, ale nie potwierdzają jej wystąpienia! Może się zdarzyć, że wynik testu owulacyjnego będzie pozytywny, a mimo to do zapłodnienia nie dojdzie.

Warto mieć też świadomość, że nawet gdy owulacja rzeczywiście wystąpi, inne czynniki mogą doprowadzić do braku poczęcia. Gdy długotrwałe stosowanie testów nie pozwala na zajście w ciążę, należy udać się do lekarza i poprosić o specjalistyczną poradę oraz przeprowadzenie diagnostyki.

Starania o dziecko to ważny czas w życiu każdej pary. Nie zawsze jednak dążenie do poczęcia to droga usłana różami. Dzięki stosowaniu testów owulacyjnych można ułatwić sobie określenie dni płodnych. Jest to metoda niezwykle pomocna dla naturalnego planowania rodziny – zarówno w zakresie starań o zapłodnienie, jak i w celach antykoncepcyjnych. 

Facebooktwitterredditpinterest