Sejmik Mazowsza inwestuje w sport dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Problem dotyczy aż 32 proc. najmłodszych w wieku 7-9 lat. Skalę widać również lokalnie. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości najbardziej są narażeni uczniowie z województwa mazowieckiego. W profilaktyce i leczeniu dużą rolę odgrywa ruch, dlatego sejmik Mazowsza szuka rozwiązań, aby zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej. Jednym z nich jest dofinansowanie budowy lub remontu boisk, sal gimnastycznych czy hal sportowych.
Fot. UMWM.

Ponad 6,3 mln zł na inwestycje sportowe

W ramach programu „Mazowsze dla sportu 2023” sejmik województwa przeznaczył ponad 6,3 mln zł na budowę lub modernizację bazy sportowej w subregionie warszawskim zachodnim. Dofinansowanie obejmie 23 inwestycje.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik, program „Mazowsze dla sportu” daje samorządom duże możliwości. – Każda gmina ma inne potrzeby inwestycyjne. Jesteśmy tego świadomi. Dlatego tworząc ten program, nie ograniczaliśmy naszego wsparcia do konkretnego typu działań. W rezultacie samorządy mogą zrealizować najpilniejsze projekty i przeznaczyć dofinansowanie na wybudowanie zupełnie nowych obiektów sportowych albo tchnąć nowe życie w istniejące boiska czy hale sportowe.

Program prosty i przystępny

To już szósta edycja programu, a zainteresowanie dofinansowaniem nie słabnie. W tym roku samorząd województwa na program „Mazowsze dla sportu” 50 mln zł. Dzięki temu w całym regionie będzie prowadzonych aż 219 projektów sportowych– Sport jest bardzo ważnym elementem rozwoju dzieci i młodzieży. Bez nowoczesnej bazy sportowej będą oni narażeni na otyłość i choroby z nią związane. Dlatego realizujemy program „Mazowsze dla sportu”, w ramach którego sejmik wspiera inwestycje sportowe, wśród nich wiele dotyczy bazy sportowej – zaznacza radny województwa mazowieckiego Piotr Kandyba.

Atrakcyjne lekcje WF-u

Prace będą prowadzone m.in. na boiskach szkolnych i w salach gimnastycznych. To dobra wiadomość szczególnie dla uczniów, którzy korzystają z tych obiektów każdego dnia w ramach lekcji wychowania fizycznego czy treningów. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza zostaną wyremontowane lub przebudowane boiska szkolne w Nasielsku, Piasecznie czy Ożarowie Mazowieckim, a przy szkole podstawowej w Uwielinach będzie wybudowany plac sportowo-rekreacyjny. Prace obejmą również sale gimnastyczne – remont przejdą obiekty przy szkołach w Tarczynie, Starych Babicach i Piastowie.

Radna województwa mazowieckiego Katarzyna Bornowska, podkreśla, żeaktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko na kondycję, lecz także zdrowie psychiczne. – Uprawianie sportu sprzyja nawiązywaniu kontaktów społecznych, przyjaźni, pozwala dać upust negatywnym emocjom i spożytkować energię. Dlatego taki ważne jest realizowanie przez sejmik programu „Mazowsze dla sportu”.

Lepsza baza sportowa

Dotacje objęły obiekty ogólnodostępne, zwłaszcza te, które umożliwiają uprawianie sportu oraz rekreację i integrację lokalnych społeczności. Nowe boisko wielofunkcyjne powstanie w Trębkach Nowych, a modernizację przejdą boiska w Dziekanowie Leśnym, gminie Leszno czy hala pneumatyczna w Michałowicach. Z kolei boisko przy Centrum Kultury i Sportu w Czosnowie zostanie rozbudowane, a boisko w Wólce Kosowskiej zyska nowe oświetlenie. Skorzystają też fani skateparków – kolejny tego typu obiekt powstanie w Nowym Dworze Mazowieckim, a skatepark w Izabelinie zostanie rozbudowany. Miłośnicy jazdy na rowerze będą mogli korzystać z nowego toru rowerowego w gminie Góra Kalwaria, a w gminie Piaseczno powstanie park rowerowy przy Jeziorce. W Górze Kalwarii zostanie też wybudowane boisko do streetballu, w Starej Wsi – kort do gry w padla, z kolei w Brwinowie powstanie strefa workout. Pełną listę dofinansowanych projektów można znaleźć na stronie internetowej mazovia.pl.

Widoczne efekty

Program już przynosi wymierne efekty w postaci lepszego dostępu do różnego rodzaju rekreacji i nowoczesnej infrastruktury nie tylko w miastach, lecz także na terenach wiejskich. Przekazane środki pomogły samorządom stworzyć całkiem nowe obiekty i poprawić warunki w już istniejących, np. zamontować oświetlenie, wymienić nawierzchnię, dobudować zaplecze sanitarno-szatniowe itp.

Facebooktwitterredditpinterest