Pomysł na weekend: świąteczna iluminacja w Warszawie. „Magia” [FOTO]

– Nowa iluminacja jest niesamowita! Po prostu magia! Musicie to zobaczyć na żywo! – zachęcają władze Warszawy. Poczuj świąteczny klimat i odwiedź jedną z najpiękniej udekorowanych stolic w Europie.
Fot. Facebook/Miasto Stołeczne Warszawa, Ewelina Lach. Iluminacje zostały zaprojektowane dla Warszawy przez firmę Multidekor w energooszczędnej technice z wykorzystaniem diod Eco LED+.

W tym roku na Trakcie Królewskim oraz ul. Świętokrzyskiej pojawiły się świetlne atrakcje przywołujące czasy Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, Tadeusza Konwickiego czy Agnieszki Osieckiej. Są bombki, choinkowe lampki i łańcuchy z korowego papieru, ale też saturatory, sklepowa waga czy telefon z tarczą. Można obejrzeć rozświetloną Syrenę, czyli legendę polskich szos oraz kultowy motorower Ryś. W ten sposób najmłodsi poznają klimat dzieciństwa swoich dziadków. A na dzieci czekają – na Skwerze Hoovera – również retro karuzele i zabawki.

Po wyjściu z Placu Zamkowego od razu zachwyca wielki, mierzący 8,5 metra wysokości napis „Warszawa”. Na Krakowskim Przedmieściu na latarniach rozbłysły dekoracje w formie zielonych girland udekorowanych przez ponad 500 ogromnych żarówek inspirowanych najbardziej popularnymi przed laty lampkami choinkowymi z fabryki w Pabianicach. A po obu stronach Traktu drzewa zostały ozdobione cyfrowymi lampkami RGB, które dzięki zastosowaniu inteligentnego systemu sterowania, prezentują specjalnie dobrane kolory odpowiadające poszczególnym porom roku. Tym samym tworzą barwną podróż od wiosny do zimy.

– By mieszkańcy miasta oraz goście mogli podziwiać świetlne ozdoby w komfortowych warunkach, we wszystkie grudniowe weekendy, a także w okresie świąteczno-noworocznym, ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście ponownie zmienią się w deptak – informują stołeczni urzędnicy. Wszystkie iluminacje będzie można podziwiać mniej więcej do połowy lutego przyszłego roku. Instalacje te zostały zaprojektowane dla Warszawy przez firmę Multidekor, której oferta została wybrana przez stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. Wykonane one zostały w energooszczędnej technice z wykorzystaniem diod Eco LED+. Przygotowanie wszystkich instalacji zajęło 132 dni. Za montaż odpowiadało ponad 40 osób. W celu ograniczenia niegodności dla mieszkańców prace były prowadzone również w nocy.

Na placu Zamkowym, jak co roku, stanęła okazała choinka – 27-metrowe drzewko z energooszczędnych i nowoczesnych materiałów. Rozświetliło ją ponad 40 tysięcy diodowych światełek LED RGB.

Natomiast w piątek, 15 grudnia uruchomiony zostanie nowy mapping na fasadzie Pałacu Staszica, czyli budynku Polskiej Akademii Nauk na Krakowskim Przedmieściu. Animacje o wymiarze 1200 mkw. przedstawią nowoczesny kolaż motywów świątecznych i naukowych z centralną postacią Mikołaja Kopernika. Projekcje będzie można oglądać od piątku do niedzieli o pełnych godzinach – od 17:00 do 22:00.

Foto: Facebook/Miasto Stołeczne Warszawa, Ewelina Lach, Cezary Warś

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest