Zielony Żoliborz: dlaczego warto zamieszkać na pięknym brzegu stolicy? [ART. SPONSOROWANY]

Żoliborz to jedna z najbardziej zabytkowych i znanych dzielnic Warszawy. Dlaczego warto tu zamieszkać i jakie korzyści oferuje swoim mieszkańcom?
Fot. mat. partnera. Żoliborz to jedna z niewielu dzielnic Warszawy, która słynie z willowej, zabytkowej architektury.

Warszawa to największe miasto w Polsce. Jej obszar został podzielony w 2002 roku na 18 pomocniczych jednostek administracyjnych. Żoliborz to najmniejsza z nich. Dzielnica usytuowana w północno-zachodniej części miasta zajmuje jedynie 8,47 km2, może się jednak poszczycić jedną z największych gęstości zaludnienia. Według danych GUS z 1 stycznia 2023 jest to 6943 os./km². Skąd się bierze popularność dzielnicy i dlaczego warto w niej zamieszkać?

Piękny brzeg. Skąd pochodzi nazwa dzielnicy?

Żoliborz to jedna z najstarszych części Warszawy. Już XVIII wieku powstała tutaj posiadłość, która nadała znaczenie temu obszarowi. Jej nazwa Żoliborz wzięła się od francuskiego Joli Bord, czyli „Piękny Brzeg”. Również dzisiaj XVIII-wieczna nomenklatura nie straciła na aktualności. Spacerując po lewej stronie Wisły, na każdym kroku spotykamy urokliwe miejsca, zabytkową zabudowę i ogromną ilość zieleni, które sprawiają, że mamy ochotę się zatrzymać i podziwiać krajobraz.

Prestiżowy adres

Niewielkie rozmiary, zabytkowa architektura i lokalizacja tuż obok centrum sprawiają, że Żoliborz uważany jest za jedną z najbardziej prestiżowych dzielnic w Warszawie. Ciekawostką jest fakt, że jest ona zamieszkiwana od pokoleń przez te same rodziny. Sporą część mieszkańców Żoliborza stanowią osoby w wieku emerytalnym. Są to zazwyczaj osoby dobrze wykształcone. Dzielnica jest także otwarta na młodych. Upodobali sobie ją zwłaszcza stołeczni artyści, który chętnie kupują tu swoje mieszkania i zakładają pracownie. W ramach projektu „Żoliborz artystyczny” kształtowana jest przestrzeń, gdzie między budynkami i zieleńcami powstają nowoczesne rzeźby i artystyczne instalacje. Znajdziemy tu również liczne murale i inne formy ekspresji, które odnoszą się do charakteru i historii dzielnicy.

Zabytkowa architektura

Żoliborz to jedna z niewielu dzielnic Warszawy, która słynie z willowej, zabytkowej architektury. Co więcej, jest to jedyna dzielnica w pobliżu centrum, która pozwala mieszkańcom odpocząć od zgiełku miasta. Kameralna, zabytkowa zabudowa świetnie współgra z wszechobecną zielenią. Na terenie dzielnicy nie znajdziemy drapaczy chmur i ogromnych centrów handlowych. Do spacerów zachęcają szerokie alejki, liczne zieleńce oraz modernistyczna architektura Żoliborza Oficerskiego i Urzędniczego. Największą atrakcją dzielnicy jest zabytkowa Cytadela z I poł. XIX wieku.

Zielony Żoliborz

O zieleni dzielnicy śpiewa m.in. grupa T. Love. Znana powszechnie fraza nawiązuje do licznych kompleksów zieleni, które stanowią większą część niewielka obszaru dzielnicy, To m.in. najstarszy w Warszawie Park Kaskada, Park Żeromskiego. Fosa, miasto-ogród Żoliborz Oficerski oraz założony wokół twierdzy Park Cytadela. Ciekawą przestrzeń rekreacyjną stanowi Kępa Potocka ze starorzeczem Wisły. Okoliczne bulwary to idealne miejsce do uprawiania sportu lub rodzinnych pikników. 

Mieszkańcy mogą także skorzystać z piaszczystej plaży, w pobliżu której zlokalizowane jest przystań jachtowa. Dodatkowo na terenie dzielnicy znajduje się pole golfowe, stadnina koni korty tenisowe oraz OSIR i Centrum Olimpijskie, których oferta jest dostosowana do potrzeb zarówno starszych, jak i młodszych mieszkańców dzielnicy. 

Atrakcje dla dzieci 

Na Żoliborzu znajdują się liczne atrakcje dla dzieci. Wśród nowoczesnych i bezpiecznych placów zabaw szczególną popularnością cieszy się plac zabaw w Parku Żeromskiego, który został wyposażony m.in. w zjeżdżalnię, huśtawki, ściankę wspinaczkową czy piaskownice. Pilnujący dzieci rodzice, mogą napić się w tym czasie kawy w kafeterii. Na terenie dzielnicy znajduje się szkoła podstawowa, przedszkola i liczne żłobki. 

Oferta kulturalna

Na terenie Żoliborza zlokalizowanych jest wiele placówek kulturalnych. Znajdują się tu m.in. Cytadela z Muzeum Wojska Polskiego, Centrum Sztuki w Parku Żeromskiego, Kino Wisła i Teatr Komedia. Mieszkańcy mogą korzystać z oferty klimatycznych kawiarenek, pubów i galerii sztuki. Znajdują się tu także liczne restauracje.

Rynek nieruchomości

Żoliborz to jednak z najdroższych dzielnic Warszawy. Średnia cena za metr kwadratowy plasuje się tu znacznie powyżej średniej dla miasta ogółem. Osoby zainteresowane kupnem mieszkania na Żoliborzu często decydują się na średni lub mały metraż, stąd popularność takich ofert jak Gethome ogłoszenia kawalerek. Kolejną grupę ofert stanowią mieszkania o średniej wielkości o powierzchni od 35 do 50m2. W dalszej kolejności są to lokale powyżej 65 m2, które zazwyczaj pochodzą z rynku wtórnego.

Osoby przeglądające oferty wynajmu, mogą postawić na kameralną zabudowę kilkukondygnacyjną lub lokale w zabytkowych willach z przynależnym ogrodem. Rynek nieruchomości jest zróżnicowany, ale w każdym przypadku adres nie należy do najtańszych. Przejdź do: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/warszawa/zoliborz/

Dla kogo Żoliborz będzie dobrym wyborem?

Mimo wysokich cen mieszkań Żoliborz uważany jest za atrakcyjne i przyjazne miejsce do życia. Dzielnica świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku osób starszych, jak i studentów, młodych małżeństw czy rodzin z dziećmi. Jej mieszkańcy zwracają uwagę na wyjątkowy klimat oraz poczucie bezpieczeństwa. Dzielnica pozwala odetchnąć od zgiełku miasta, a równocześnie posiada doskonałą lokalizację i komunikację, które sprawiają, że wszystkie atrakcje i oferta stolicy są właściwie na wyciągnięcie ręki.

Facebooktwitterredditpinterest