Pomysł na weekend: spacer niezwykłą ścieżką krajobrazową nad Utratą

To prawdziwa gratka dla miłośników natury. Oddana do użytku nowa trasa krajobrazowa to atrakcyjna propozycja spędzenia czasu w plenerze.
Fot. UM Pruszków. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Spacer nad rzeką to dobry sposób na przyrodniczą edukację i aktywność fizyczną. Na przyjazną dla mieszkańców i przyrody przestrzeń składają się atrakcyjne strefy aktywnej rekreacji, altana z lunetą oraz altana piknikowa, drewniane pomosty. Ciekawie prezentują się również stoły edukacyjne. Trasa jest dostosowana zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.

Podczas spaceru można przystanąć przy interaktywnych stanowiskach edukacyjnych, przyjrzeć się jak wyglądają budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów, posłuchać na dendrofonie, jakie dźwięki wydają poszczególne gatunki drzew. Kto ma ochotę na bardzo bliskie spotkanie z naturą może bezpłatnie skorzystać z lunety do obserwacji. Trasę urozmaicają również drewniane podesty na stawach. Lada moment z nadejściem wiosny rozkwitną łąki kwietne. – Spacer nad Utratą będzie i zielony, i aktywny, i edukacyjny – zapewniają władze Pruszkowa.

Tereny nad Utratą zostały wzbogacone o nowe nasadzenia drzew, krzewów, bylin i roślin runa. Wszystko dla sympatyków spędzania czasu na wolnym powietrzu. Spacer nad Utratą to również świetny pomysł na lekcję przyrody w plenerze.

Zdjęcia z przebiegu drugiego etapu inwestycji realizowanej w ramach projektu pn. „Poprawa jakości środowiska poprzez kompleksowy rozwój terenów zielonych w Pruszkowie – etap II” można oglądać w parku Kościuszki na wystawie plenerowej „Nad Utratą: zielono i aktywnie”.

– Zachęcam do korzystania z zagospodarowanych terenów nad Utratą. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie, za cierpliwość i wsparcie. Mam nadzieję, że nowa przestrzeń stanie się miejscem, w którym każdy z nas będzie mógł znaleźć chwilę spokoju i regeneracji w przyjaznym ekologicznym otoczeniu – zaprasza prezydent Pruszkowa Paweł Makuch.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wysokość dotacji to prawie 14 mln zł, a wartość całego projektu to ponad 20 mln zł. Przedsięwzięcie przebiegało w kilku etapach i obejmowało dwie lokalizacje – przy ul. Staszica oraz wzdłuż rzeki Utraty.

W pierwszej kolejności w 2021 roku wzdłuż ul. Staszica przybyło nowej roślinności. Nasadzono nowe drzewa, krzewy i byliny, powstała łąka kwietna oraz trawnik. Teren zyskał nową nawierzchnię mineralną, nowe ławki i kosze na śmieci. Spacerowicze od dawna korzystają z siłowni plenerowej oraz stacji ładowania rowerów. Ważnym elementem dla środowiska jest też zbiornik do retencjonowania wody opadowej.

W drugim etapie wykonano prace wzdłuż rzeki Utraty. W 2022 roku wybudowano ścieżkę z oświetleniem solarnym na wysokości Gąsina. Zamontowano nowe ławki oraz kosze. Powstały miejsca do odpoczynku oraz podesty drewniane, a wszystko to w otoczeniu nowych nasadzeń drzew, krzewów i zarośli wierzbowych, bylin, łąki kwietnej.

Łącznie na terenie wzdłuż rzeki Utraty w ramach projektu nasadzono 490 drzew oraz ponad 80 tys. krzewów, bylin i runa. Dodatkowo powierzchnia łąk kwietnych wzbogaciła się o ponad 21 tys. mkw. nad samą tylko Utratą.

Źródłu: UM Pruszków

Facebooktwitterredditpinterest