Dwie kandydatki na urząd prezydenta Warszawy [WYBORY SAMORZĄDOWE 2024]

Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu, została oficjalną kandydatką na urząd prezydenta Warszawy z ramienia komitetu wyborczego Lewicy. Natomiast w przypadku Trzeciej Drogi ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, jednak według medialnych doniesień ma to być Adriana Porowska.
Fot. Skitterphoto/pixabay.com. O tym, czy urząd prezydenta stolicy obejmie kobieta, przekonamy się w kwietniu.

Kilka dni temu w serwisie zachodniemazowsze.info informowaliśmy o tym, że kandydatem na stanowisko prezydenta Warszawy w nadchodzących wyborach samorządowych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości ((PiS) ma być Tobiasz Bocheński (więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ).

Swoją kandydatkę na to stanowisko przedstawił oficjalnie również komitet wyborczy Lewicy. Jest nią Magdalena Biejat, 42-letnia tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej, działaczka społeczna i polityczka, senatorka, współprzewodnicząca partii Lewica Razem, od 2023 wicemarszałek Senatu XI kadencji.

– Warszawa jest zamożnym, europejskim miastem. Możemy mierzyć wysoko, możemy z odwagą patrzeć w przyszłość. Stać nas na to, żeby zadbać o potrzeby wszystkich mieszkańców i mieszkanek, żeby Warszawa stała się wygodnym, dobrym miejscem do życia – mówiła podczas konferencji prasowej Magdalena Biejat.

Zdaniem Biejat najważniejszą inwestycją publiczną jest duży miejski program budowy mieszkań na wynajem. Chciałaby również przeznaczyć większe środki na edukację. Priorytetem Lewicy w tych wyborach samorządowych będzie też bezpieczna, przyjazna przestrzeń publiczna.

Jak zaznaczyła Biejat, kwietniowe wybory samorządowe to pierwsze wybory od lat, w których “nie będziemy musieli bronić Warszawy przed PiS-em”.

Biejat otrzymała poparcie stowarzyszenia Miasto jest Nasze. Jego prezes Jan Mencwel stwierdził: – Nie ma dzisiaj w parlamencie nikogo, kto angażowałby się w sprawy miejskie w większym stopniu. Magda była z nami, kiedy walczyliśmy z zabudową deweloperską na Kamionku, była z nami, kiedy domagaliśmy się przejść dla pieszych w centrum. Wierzę, że to osoba, której na Warszawie zależy, i dla której fotel prezydencki nie jest jedynie trampoliną do dalszej kariery politycznej – powiedział.

Nie jest natomiast znany program wyborczy koalicji Trzecia Droga (PSL-Polska 2050 Szymona Hołowni). A to dlatego, że jej członkowie nie podali jeszcze nazwiska kandydata na prezydenta stolicy. Według nieoficjalnych doniesień medialnych może to być Adriana Porowska, pracowniczka socjalna, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Pracuje z osobami wykluczonymi, prowadzi schronisko dla osób w kryzysie bezdomności i mieszkania treningowe, zajmuje się streetworkingiem. Jest współprzewodniczącą Komisji ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich (RPO). Członkini rady społecznej RPO, doradza Szymonowi Hołowni w zakresie polityki społecznej. Uważa, że nie ma bezdomności z wyboru i każdemu można pomóc. Jest fanką deinstytucjonalizacji i odbiurokratyzowania państwa.

O tym, że to właśnie Adriana Porowska może zostać kandydatką Polska 2050 na stanowisko prezydenta Warszawy przekazał szef klubu parlamentarnego tego ugrupowania Mirosław Suchoń. Serwis TVN Warszawa poinformował, że decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższych dniach.

Źródło: Razem, wikipedia, Instytut Spraw Obywatelskich, TVN Warszawa, ZM

Facebooktwitterredditpinterest