Nowe rondo w gminie Żabia Wola budzi emocje

W rejonie węzła Siestrzeń (gmina Żabia Wola) ma powstać nowe rondo, została już opracowana wstępna koncepcja. Tymczasem mieszkańcy protestują.
Fot. KG. Zdaniem wójta gminy rondo ma powstać przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

– Mając na uwadze duże natężenia ruchu przy zjeździe z drogi powiatowej – ul. Grodziskiej na drogę zbiorczą, stworzona została wstępna koncepcja budowy ronda, które ułatwi przemieszczanie się pojazdów i lepsze skomunikowanie miejscowości Władysławów i Przeszkoda z drogą ekspresową nr 8 – wyjaśniają władze Żabiej Woli.

Usprawnić dojazd

Według włodarzy, rondo ma usprawnić także dojazd do działki gminnej przeznaczonej na cele usług sportu i turystyki – tzw. „pól słoneczników”, czyli gruntów nieodpłatnie pozyskanych od Skarbu Państwa w połowie grudnia 2023 roku oraz terenów inwestycyjnych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie.

Komfort i bezpieczeństwo

– W trosce o bezpieczeństwo i komfort Mieszkańców Gmina Żabia Wola podjęła rozmowy z przedstawicielami firmy planującej budowę swojego oddziału /siedziby na działce o nr ew. 97/9 w Siestrzeni. Firma zadeklarowała sfinansowanie planowanej inwestycji – czytamy na stronie gminy. Zdaniem wójta Żabiej Woli Piotra Rybki, skrzyżowanie obecnie już staje się niebezpieczne i zakorkowane, zwłaszcza w godzinach szczytu. Ten problem mieli zgłaszać sami mieszkańcy.

Planowana lokalizacja ronda Fot. UG Żabia Wola

Dla mieszkańców czy dla inwestora?

Tymczasem mieszkańcy…ronda wcale nie chcą. Przekonują, że droga we wspomnianej okolicy nie jest nadmiernie uczęszczana i takie rozwiązane jest zbędne. Przede wszystkim jednak obawiają się wzmożonego ruchu tirów i uciążliwego hałasu ze strony firmy, która w tym miejscu ma prowadzić działalność logistyczną i magazynową. Zarzucają wójtowi Piotrowi Rybce, że reprezentuje interesy inwestora, a nie mieszkańców.

Teren inwestycyjny

Sam włodarz ustosunkował się do tych wątpliwości. – Drodzy Mieszkańcy, z uwagą czytam wszystkie komentarze dotyczące planów rozwiązań komunikacyjnych w Siestrzeni. Państwa opinie są dla mnie bardzo ważne, dlatego zależy mi na tym, by mieli Państwo pełen obraz sytuacji. A fakty są takie: Działka o nr ew. 97/9 w Siestrzeni od blisko 15 lat jest przeznaczona w planie miejscowym na cele inwestycyjne. Tereny usytuowane wzdłuż tzw. trasy katowickiej od lat wskazywane były przez lokalny samorząd, jako miejsce lokalizacji inwestycji, które są ważne dla dalszego rozwoju naszej „małej ojczyzny” (podatki, miejsca pracy) – napisał wójt Rybka na Facebooku. Dodał jednocześnie, że właściciel wspomnianego terenu podjął decyzję o wybudowaniu w tym miejscu siedziby.

Spotkanie

– Takie zagospodarowanie terenu jest zgodne z obowiązującymi planami, więc gmina Żabia Wola nie ma podstaw do zablokowania planowanej inwestycji. Złożone wnioski w ramach uruchamianej procedury zmiany planu miejscowego w zakresie parametrów i wskaźników urbanistycznych zostaną rozpatrzone na etapie tworzenia projektu planu – tłumaczy wójt. Obiecał jednocześnie, że nowy projekt planu miejscowego nie powstanie „do czasu zapewnienia racjonalnych rozwiązań komunikacyjnych zabezpieczających interesy mieszkańców”. Zapewnił, że gmina podjęła rozmowy z inwestorem, by wspólnie wypracować rozwiązanie, które zniweluje oddziaływanie firmy na komfort i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

5 marca w godzinach 17:00-18:30 w Domu Kultury w Żabiej Woli przy ul. Warszawskiej 27 odbędzie się spotkanie z wójtem, podczas którego będzie można poruszyć zagadnienie związane z kwestią spornego ronda.

Źródło: UG Żabia Wola, Facebook/Piotr Rybka

Facebooktwitterredditpinterest