W Warszawie żyje się coraz lepiej. Stolica w europejskiej czołówce!

Komisja Europejska opublikowała raport jakości życia w miastach Europy. W dokumencie wysokie noty uzyskała Warszawa. Stolica doceniania jest za rynek pracy, rozwój transportu publicznego oraz poprawę ogólnej jakości życia.
Fot. ML5909/pixabay.com. Stolica uplasowała się w czołówce aż w trzech kategoriach raportu.

– Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce aż w trzech kategoriach. To łatwość znalezienia pracy, ocena komunikacji miejskiej oraz – dla mnie najważniejsza – ogólna jakość życia, która poprawiła się przez ostatnie pięć lat w sposób najbardziej zauważalny. Bardzo się cieszę – z tego raportu Komisji Europejskiej i z tego, że jesteśmy doceniani. My wszyscy, warszawianki i warszawiacy. To jest zasługa nas wszystkich i zmian w mieście, które zostały przeprowadzone podczas mojej kadencji – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Pośród najlepszych

Stolica uplasowała się w czołówce aż w trzech kategoriach. 66 procent warszawiaków i warszawianek uważa, że w swoim mieście może łatwo znaleźć dobrą pracę. To prawie trzy razy więcej niż np. w Madrycie, Atenach czy Rzymie. Blisko 60 procent mieszkańców jest zadowolona z komunikacji miejskiej. To więcej niż m.in. w Tiranie, Belgradzie czy Budapeszcie. Prawie połowa mieszkańców stolicy widzi znaczącą poprawę jakości życia względem minionych pięciu lat. W tej kategorii raportu Warszawa wyprzedziła m.in. Bolonię, Berlin i Sztokholm.

Warszawa da się lubić

Warszawa zajęła wysoką lokatę również w innych kategoriach. Blisko 90 procent mieszkańców uważa ją za idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Prawie trzy czwarte warszawianek i warszawiaków nie boi się spacerować samotnie nocą, a mniej niż 12 procent czuje się samotnych.

Komisja Europejska do raportu wybrała miasta zarówno z Unii Europejskiej, jak i spoza niej. W badaniach wzięto pod uwagę miasta różnej wielkości i ich reprezentantów z danego kraju, poza stolicą w Polsce badano także Kraków, Gdańsk i Białystok. Wyniki raportu przedstawiają ogólne zmiany w jakości życia i zadowolenia z życia w mieście we wszystkich regionach Starego Kontynentu. Raport można znaleźć TUTAJ.

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest