W Grodzisku powstanie kolejne miejsce do rekreacji

Na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki, a dokładnie – w Chlebni powstanie nowy staw. Będzie pełnił funkcję retencyjną, ale również rekreacyjną.
Fot. UM. Grodzisk Mazowiecki. W Chlebni powstanie kąpielisko, plaża, molo oraz przystań dla jednostek pływających.

Do tej pory w Grodzisku Mazowieckim zrewitalizowano już park Skarbków, Stawy Goliana i Stawy Walczewskiego, tworząc z nich atrakcyjne dla mieszkańców miejsca wypoczynku. Wkrótce na mapie gminy pojawi się nowy obiekt – stawy w Chlebni. W celu ich budowy za kwotę 4 mln zł zakupiono działkę o powierzchni 50 ha z groblami dawnych stawów, gdzie w przeszłości znajdowały się zbiorniki hodowlane.

Pod koniec ubiegłego roku, po dwóch latach oczekiwania, gmina uzyskała pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) dla budowy stawu. Projekt otrzymał wcześniej także zielone światło od CPK. Postanowienie RDOŚ uzgadniające realizację zbiornika to kluczowy dokument, który otwiera gminie drogę do kolejnego kroku, czyli uzyskania zgód wodnoprawnych oraz finalnie pozwolenia na budowę.

O tym, jak ważna i potrzebna jest to inwestycja, najlepiej zobrazuje fakt, że na jednego mieszkańca Polski przypada trzy razy mniej wody, niż na przeciętnego Europejczyka. W czasie suszy zasobność ta spada o kolejnych 50 proc. – W Polsce retencjonujemy zaledwie 6,5 proc. wody, a potrzebujemy przynajmniej dwa razy więcej, aby skutecznie przeciwdziałać skutkom suszy jak i powodzi. Nasz kraj należy do najuboższych w zasoby wodne w całej Europie Dlatego wychodząc naprzeciw projektujemy zbiornik wodny – jako najskuteczniejsze rozwiązanie, przeciwdziałające skutkom suszy – poinformowały władze Grodziska.

Ale to nie wszystko. Staw zapewni mieszkańcom atrakcyjne miejsce do wypoczynku oraz rekreacji w bliskim sąsiedztwie przyrody. Powstanie tu kąpielisko, plaża, molo oraz przystań dla łódek i jachtów.

Sami zobaczcie, jak będzie ładnie TUTAJ.

Źródło: UM Grodzisk Mazowiecki

Facebooktwitterredditpinterest