Pomysł na weekend: Ogród botaniczny w Brwinowie. Czeka na was 30 tys. różnych gatunków roślinności! [FOTO]

Chociaż na razie pogoda nie sprzyja spacerom, lada dzień zrobi się cieplej. Warto wtedy odwiedzić niezwykłe miejsce – ogród botaniczny w Brwinowie.
Fot. UG Brwinów. Ogród jest idealnym miejscem do wypoczynku i poznawania świata przyrody.

Otwarcie ogrodu botanicznego w Brwinowie odbyło się w marcu 2021 roku. To tu materializuje się hasło „nauka przez zabawę” za sprawą m.in. tablic edukacyjnych, na których pokazano fazy wzrostu roślin, piaskownicy archeologicznej, gdzie ukryły się skamieniałe organizmy, czy zielonego labiryntu, którego przejście odmierza zegar słoneczny. To tylko niewielka część atrakcji, które ucieszą zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Nie mniejszą radość na pewno sprawią:

• sensoryczna ścieżka bosych stóp,

• hamaki i liny do huśtania się,

• urządzenie do tworzenia wirów wodnych,

• drewniane, gigantyczne kasztany oraz orzechy laskowe i wiklinowe rzeźby bociana i sarny,

• domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków, a nawet domek dla nietoperzy.

Na terenie nowoczesnego arboretum posadzono około 30 tys. gatunków drzew, krzewów, pnączy, bylin i traw, m.in. kaliny, jałowce, sosny, klony, świerki, róże, azalie oraz hortensje. Nie zapomniano także o dawnych odmianach jabłoni: koszteli, czy kwaśnej antonówce.

Ogród, dzięki swej nietuzinkowej aranżacji i koncepcji miejsca o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym, tworzy w obszarze parkowym Brwinowa zieloną enklawę ciszy, idealną do wypoczynku i poznawania świata przyrody. Jest to szczególnie ważne ze względu na bliskość ruchliwych ulic i torów kolejowych.

Ogród mieści się w południowo-zachodniej części miejskiego parku, w pobliżu stawu i wyjścia w stronę ul. Przejazd i Sochaczewskiej. Aby do niego dotrzeć, należy iść główną aleją parkową.

Miejsce jest przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, dla osób niewidomych zamontowano tabliczki z napisami stworzonymi w alfabecie Braille’a.

Ogród powstał w ramach rewitalizacji parku miejskiego. Na ten cel gminie Brwinów udało się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej. Stworzenie ogrodu zostało nagrodzone w 2023 roku w ogólnopolskim konkursie „Miasto z klimatem”, gdzie udało się zdobyć III miejsce. Jego organizatorem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Celem konkursu jest promocja oraz upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych, zielonych rozwiązań miejskich, które mają służyć mieszkańcom w poprawie jakości życia.

Źródło: Powiat pruszkowski, UG Brwinów, pois.gov.pl

Facebooktwitterredditpinterest